Žížaly urychlí rozklad organického odpadu a tvorbu kompostu

Kompostéry zpravidla najdeme u rodinných domů. Jsou určené pro biologický odpad rostlinného původu, jako jsou zbytky rostlin, listí, plevele. Působením mikroorganismů se z něho za nějaký čas vytvoří úrodný humus, který slouží k hnojení. Jak moc je výhodné do kompostu přidat i žížaly?

Jaké výhody přinášejí žížaly v kompostéru

Mít v kompostéru žížaly znamená, že organická hmota bude zpracována velmi rychlým tempem. Hnojivo, které je vyrobeno působením žížal, zlepšuje kvalitu plodin. Zkracuje také dobu procesu kompostování.

Doporučený článek:  Jednoduché triky zbaví květák při vaření zápachu. Přípravě této zeleniny už nic nebrání

Nejčastěji se doporučují dát do kompostéru kalifornské žížaly. Jejich chov je jednoduchý a lze je mít i v domácím kompostéru v paneláku na balkoně.

Zdroj obrázku: Freepik

Kolik žížal budete potřebovat

Na jeden kilogram organických zbytků se počítá s jedním kilogramem žížal. Na jeden kompostér proto bude stačit asi 300 až 500 kusů žížal. I když si jich pořídíte méně, nevadí, protože žížaly se poměrně rychle množí.

Nechcete-li investovat peníze do nákupu tohoto speciálního druhu žížal, můžete nalákat do svého kompostéru běžné žížaly, které se vyskytují v přírodě. Je zapotřebí, aby v kompostéru byly ty správné ingredience, které jim chutnají. Žížaly milují ovocný odpad a cukr. Když ho do kompostu přidáte, je možné, že se za ním rády do kompostéru přestěhují.

Doporučený článek:  Moderní metodu sušení hub si oblíbíte. Houby jsou připravené na uskladnění za pouhou půlhodinu

Co do kompostéru určitě nedávat

Do kompostéru byste měli dávat převážně vytrhaný plevel a zbytky rostlin. Není vhodné do něj ukládat velké množství kyselého odpadu a listí z vlašského ořechu. Rozhodně zapomeňte na to, že byste na kompost ukládali zbytky masa, kostí nebo tuku. Toto tam určitě nepatří, protože se jedná o produkty živočišného původu. Ty mají své místo v odpadkovém koši.

Kompost by měl být pravidelně zavlažován, když je sucho, docela trpí. Občas se proto hodí ho pořádně prolít vodou, a to zvláště tehdy, jestliže u vás pravidelně neprší.

Zdroj: https://www.phillyorchards.org/2020/04/17/vermicomposting-using-worms-to-speed-up-compost-production/
.

Doporučené články