Vaječné skořápky dodají levanduli všechny důležité živiny

Levandule patří mezi tradiční okrasné rostliny, se kterými se můžeme na českých zahradách setkat. Její krásná vůně je až omamná, proto není divu, že se květy levandule suší a pak dávají mezi prádlo. Abyste docílili toho, že levandulový keřík bude dobře růst, měli byste ho pravidelně hnojit a dodávat mu potřebné živiny. Zvládnou to třeba i vaječné skořápky.

Jak levanduli pěstovat

Levandule je ideální pro pěstování v květináči i na záhoně. Lze ji proto mít třeba také na balkoně nebo tarase. Její původ ve Středomoří ji předurčuje k tomu, že má ráda slunné místo, kde je dostatek světla a tepla. Na jižní straně se jí určitě bude dařit. Ale snese klidně i polostín.

Doporučený článek:  Bylinky a listovou zeleninu udrží správné skladování déle čerstvé

Co se týká zálivky, levandule snese i větší mokro, stejně jako nedostatek vody. Nemělo by to ale být dlouhodobé. Levandule má ráda vápenaté, tedy zásadité podloží. Po odkvětu se ostříhají stará květenství. Pokud rostlina přerostla, lze ji zastřihnout, protože obroste. Rostlina kvete od června do září jemně fialovými kvítky s aromatickou vůní.

Zdroj obrázku: Freepik

Přírodní hnojivo pro levanduli

Pokud chcete levanduli dopřát přírodní hnojivo, vsaďte na vaječné skořápky. Obsahují vápník, fosfor, zinek, sodík, draslík, železo, hořčík, měď a křemík. Tedy vše, co rostlina potřebuje k dobrému růstu. Díky nim získáte hnojivo, které vás nebude stát nic navíc. Kromě toho vaše domácnost půjde v souladu se zásadami zero waste životního stylu.

Doporučený článek:  5 nejlepších drinků, které pročistí játra a zbaví tělo nebezpečných toxinů

Jak připravit hnojivo ze skořápek

Vaječné skořápky necháte uschnout. Pak je můžete nadrtit na prášek a použít k hnojení levandulí. Jednou měsíčně vyzkoušejte povrch substrátu posypat drcenými skořápkami. Jemně je zapravíte motykou do půdy. Když pak budete levanduli zalévat, účinné látky se ze skořápek budou uvolňovat a levandule si je bude odebírat. Zanedlouho poznáte, jak moc skořápky rostlině prospěly. Měl by se viditelně zlepšit její růst.

Zdroj: https://www.gardendesign.com/plants/lavender.html
.

Doporučené články