Pestrá a lehká večeře podpoří hubnutí

Váha trápí celou řadu lidí. Většinou se potýkají s nadváhou nebo obezitou. Ty jsou přitom rizikovým faktorem vzniku civilizačních nemocí. Je proto třeba se přebytečných kilogramů zbavit. Pomůže tomu i vhodně zvolená skladba jídla, které si dáte na večeři. Co byste měli jíst?

Který čas je ideální na večeři

Mezi lidmi koluje mýtus, že jídlo po 18. hodině přispívá k tloustnutí. Ve skutečnosti to není pravda. Večeři byste si měli dát asi dvě až tři hodiny před plánovaným spánkem. Znamená to, že doba jídla bude čistě individuální podle toho, kdy chodíte spát. Někomu vyhovuje jíst okolo 17. hodiny, jiný raději později, až okolo 19. hodiny.

Doporučený článek:  Po padesátce je nejlepší čas pro změnu. Zrychlení metabolismu předejde nechtěnému přibírání

Nemělo by se ale jíst těsně před spaním, protože pak je organismus zbytečně zatěžovaný trávením. A on přitom potřebuje odpočinek a regeneraci. Toto jídlo také zpomaluje metabolismus a znesnadňuje trávení.

Zdroj obrázku: Freepik

Co si dát na jídlo

Protože je večeře zpravidla posledním jídlem dne, měli byste se s ní vejít do limitu denní kalorické potřeby. Večeře by měla být výživná a obsahovat všechny živiny – sacharidy, tuky i bílkoviny. Měla by také být lehce stravitelná a obsahovat porci ovoce nebo zeleniny.

Doporučený článek:  Bohaté složení bobů potěší nejen vegetariány. Při správné přípravě nebudou nadýmat

Pokud chcete zhubnout, dopřejte si na večeři zeleninové saláty, které doplníte grilovanými kuřecími prsy. Místo nich lze bílkoviny dodat také vejci, uzeným tofu, rybami. Z pečiva vybírejte to celozrnné.

Sladká večeře

Kromě slaně pojaté večeře si můžete dát také sladkou v podobě chutné obilné kaše – ovesné, jáhlové nebo pohankové. Tu doplníte čerstvým ovocem, jako jsou jahody či maliny, a ořechy. Získáte tak výživné jídlo, které vám dodá energii.

Co si na večeři raději nedávat

Jestliže chcete zhubnout, měli byste se vyhýbat tomu, abyste večeřeli příliš kalorická jídla, jako je pizza, těstoviny s masem, různé sladkosti, rychlé občerstvení, džusy, smažené potraviny.

Zdroj: https://news.yahoo.com/12-best-bedtime-foods-weight-221624755.html
.

Doporučené články