Vaření ze zbytků nahrává kreativitě a předejde zbytečnému plýtvání

Každý z nás se někdy ocitl v situaci, kdy zbyly jídlové zbytky z předchozího jídla. Místo aby tyto zbytky putovaly do odpadkového koše, můžete je kreativně využít a vytvořit nové chutné pokrmy. V tomto článku se podělíme o několik nápadů, jak kreativně a efektivně využít jídelní zbytky a ušetřit tak nejen potraviny, ale i peníze.

1. Zbytky masa: Náplň do sendvičů nebo salátů

Pokud máte zbytky pečeného masa, jako je kuřecí, hovězí nebo vepřové, můžete je jednoduše využít jako náplň do sendvičů nebo salátů. Nastříhané maso se skvěle hodí do wrapů, sendvičů, či jako proteinový doplněk do salátů. Přidejte zeleninu, dresing a máte rychlý oběd.

2. Zbytky brambor: Bramborové placky nebo hranolky

Pokud zbydou vařené brambory, můžete je použít k přípravě bramborových placků nebo hranolek. Stačí brambory rozmáčknout, přidat strouhaný sýr, cibuli, vajíčko a koření, vytvořit placky a zprudka smažit nebo péct. Tím vytvoříte chutnou přílohu.

Doporučený článek:  Chytré nakupování a skladování potravin předejde plýtvání a ušetří peníze

3. Zbytky těstovin: Těstovinový salát

Pokud zbyly vařené těstoviny, můžete je promíchat s různými ingrediencemi a vytvořit chutný těstovinový salát. Přidejte olivový olej, zeleninu, kousky masa, sýr, bylinky a dresing dle vaší chuti. Tento pokrm je ideální pro pikniky nebo rychlý oběd.

4. Zbytky zeleniny: Zeleninový vývar nebo omáčka

Zbytky zeleniny, jako jsou stonky brokolice, konce fazolí nebo zbytek rajčat, můžete využít k přípravě domácího zeleninového vývaru nebo omáčky. Vařte je spolu s cibulí, česnekem, kořením a vodou, dokud se zelenina nezměkne. Poté rozmixujte a použijte jako základ pro různé pokrmy.

Doporučený článek:  Pro nadýchané palačinky je důležité dodržet poměr surovin. Díky perlivé vodě budou ještě lepší
Zdroj obrázku: Freepik

5. Zbytky pečiva: Croutony nebo pudink

Zbytky suchého pečiva, jako jsou staré rohlíky nebo chleba, můžete upravit na croutony nebo použít k přípravě chutného pudinku. Pro croutony nakrájejte pečivo na kostičky, promíchejte s olivovým olejem, kořením a usušte v troubě. Pro pudink namočte pečivo do směsi mléka, vajec, cukru a vanilkového extraktu a pečte.

6. Zbytky rýže: Rizoto nebo smažený rýžový pokrm

Zbytky vařené rýže můžete využít k přípravě rizota nebo smaženého rýžového pokrmu. Přidejte zbylé kousky masa, zeleniny, vajíčka a koření podle svého gusta. Tím vytvoříte rychlý a chutný pokrm.

7. Zbytky ovoce: Smoothie nebo ovocný dezert

Pokud zbydou kousky ovoce, můžete je smíchat do smoothie nebo použít k přípravě ovocného dezertu. Stačí mixovat ovoce s jogurtem nebo mlékem a přidat med nebo vanilkový jogurt pro sladkost.

Doporučený článek:  Jahody si můžeme vychutnat nejen v létě. Jejich čerstvost prodlouží jednoduchý trik

8. Zbytky z polévek nebo omáček: Základ pro nové pokrmy

Zbytky polévek nebo omáček můžete použít jako základ pro nové pokrmy. Například zbytky kuřecí polévky mohou posloužit k přípravě kuřecího ragú, pokud přidáte kousky masa a zeleniny.

Kreativní využití jídelních zbytků je skvělým způsobem, jak ušetřit potraviny, peníze a snížit množství odpadu. Můžete tím také rozšířit svůj kulinářský repertoár a experimentovat s různými chutěmi a recepty. Nezapomeňte na správné skladování zbytků v lednici nebo mrazáku, aby zůstaly čerstvé a bezpečné k použití.

Zdroj: https://www.bbcgoodfood.com/recipes/collection/leftovers-recipes
.

Doporučené články