Hnojivo z kuchyně: rostlinám prospěje přípravek z jogurtu nebo banánových slupek

Pokojové rostliny jsou běžnou součástí každé domácnosti. Čistí vzduch a zpříjemňují interiér. Pro mnoho lidí je pěstování pokojovek také zajímavým koníčkem, kterému se věnují ve svém volném čase. Aby se rostlinám dobře dařilo, je třeba je pravidelně zalévat a hnojit. Týká se to i rostlin na zahradě. Víte, že přírodní hnojivo lze vyrobit i z jogurtu?

Co obsahuje jogurt

Pokud se bavíme o přírodním neslazeném jogurtu, ten vzniká pomocí procesu mléčného kvašení. Dochází přitom k hydrolýze proteinů a lipolýze tuků, díky čemuž je jogurt lehko stravitelným pokrmem. Obsahuje bílkoviny, sacharidy, tuky, vitamíny a minerální soli, tedy všechny živiny, které živý organismus potřebuje, aby dobře prospíval.

Doporučený článek:  Čerstvost jahod prodlouží octový roztok a správné skladování

Dokonce v jogurtu najdeme větší obsah vápníku, fosforu a vitamínů skupiny B než v samotném mléce, z něhož se vyrábí. Vápník je důležitý nejen pro člověka, ale také pro rostliny, protože působí jako základní stavební kámen buněk a zlepšuje imunitu.

Zdroj obrázku: Freepik

Hnojivo pro rostliny s jogurtem

Mnozí zahradníci doporučují použití jogurtu pro péči o rostliny. Funguje jako přírodní hnojivo u těch rostlin, které mají rády alkalický substrát – například levandule nebo zimostráz. Připravit si jogurtové hnojivo není náročné na čas ani na práci.

Doporučený článek:  Při pěstování okurek je důležité dbát, které plodiny rostou vedle nich

Do velké mísy nalijete jeden litr vody a přidáte do ní dvě polévkové lžíce jogurtu. Všechno velmi dobře promícháte a dáte do láhve. Roztok se pak používá asi dvakrát měsíčně.

Hnojivo z banánových slupek

Kromě jogurtu je možné ke hnojení rostlin využít i banánové slupky. Lze je zakopat do záhonu nebo z nich připravit nálev. Banánové slupky nakrájíte na menší kousky, dáte do nádoby a zalijete teplou vodou. Necháte odstát po dobu dvou dnů. Pak vodu slijete a roztok rozředíte vodou v poměru 1 : 1. Takto lze pohnojit nejen zahradní rostliny, ale také pokojové. Když ho použijete v postřikovači, odpudíte jím mšice.

Zdroj: https://www.urbangardengal.com/use-yogurt-in-garden/, https://www.brisbane.qld.gov.au/clean-and-green/green-home-and-community/clean-and-green-blog/four-ways-banana-peels-can-help-your-plants
.

Doporučené články