Při čištění spár přijdou vhod suroviny z kuchyně

Spáry jsou místem, které je opravdu čisté pouze v pár domovech. Obyčejné vytírání totiž na jejich údržbu často nestačí. Kvůli zvýšené vlhkosti a hrubému povrchu se na nich často tvoří plísně a zachycují se v nich nečistoty. Je ale několik opatření, která můžete podniknout, abyste těmto nepříjemnostem předešli. Pokud chcete vědět víc, čtěte dál.

Jak zabránit usazování nečistot ve spárách

Ani pravidelný úklid neznamená, že budou spáry čisté. Mop se totiž nedostane do každé skulinky, a i pokud vytíráte pomocí hadru, nevyčistíte spáry dostatečně důkladně. Usazování nečistot ale můžete jednoduše zabránit. Stačí po pořádném vyčištění spáry přejet čajovou svíčkou. Vosk pak na mezerách mezi kachličkami vytvoří ochranný film. Ten bude bránit zatečení vody a tím i vytvoření plísně. Zároveň je vosk hladký, takže z něj půjdou nečistoty dolů snadněji. Toto ošetření je třeba pravidelně opakovat, jelikož i vosk se bude postupně opotřebovávat.

Doporučený článek:  Myčky je vhodné používat správně podle instrukcí v manuálu
Zdroj obrázku: Freepik

Na čištění stačí pár šikovných ingrediencí z kuchyně

Pokud nevíte, jak spáry vyčistit, nezoufejte. Postačí vám pár základních kuchyňských surovin. Ty zafungují daleko lépe než nějaké předražené čisticí prostředky ze supermarketu.

Pro začátek můžete použít ocet. To je vlastně mírně zředěná kyselina octová. My ji pro naše účely potřebujeme zředit ještě o něco víc. Smíchejte ho tak půl na půl s vodou. Směs dobře promíchejte a nalejte do rozprašovače. Směsí pak spáry postříkejte a nechte ani ne hodinu působit. Poté stačí místa setřít hadříkem. Ocet je navíc dezinfekce, takže se zbavíte škodlivých mikroorganismů. Pokud jsou nečistoty vytrvalejší, přidejte do směsi více octa, aby byla silnější. Dodat můžete i jedlou sodu. Ta je díky své konzistenci abrazivní a vytrvalejší špínu tak spolehlivě vydrhne.

Doporučený článek:  Výbornou chuť dodají míchaným vajíčkům bylinky nebo koření

Místo octa můžete použít i citronovou šťávu nebo kyselinu citronovou. Spolehlivě zafunguje i směs jedlé sody a peroxidu vodíku. Ten jednoduše seženete v lékárně.

Zdroj: https://brendid.com/ultimate-guide-to-cleaning-grout-and-tile
.

Doporučené články