Tipy, jak si vychutnat víno i bez zkušeností a znalostí

Při návštěvě společenské akce nebo večírku, kde je na stole víno, se můžete cítit nepřipraveni, pokud nemáte zkušenosti s vínem. Nebojte se, i když nejste vinný odborník, existuje několik jednoduchých tipů, které vám pomohou vychutnat si víno a udělat dojem na hostitele. Zde je několik užitečných rad pro hosty, kteří nemají zkušenosti s vínem.

1. Zeptejte se na rady:

Pokud jste nesjížděli víno, neváhejte se zeptat hostitele nebo sommeliéra na jejich doporučení. Zkušení lidé v oboru vám rádi poradí, které víno si vybrat na základě vašich chutí a předkrmů, které budou servírovány.

2. Začněte lehkým vínem:

Pro začátek je dobré zvolit lehčí a méně komplexní víno, například Sauvignon Blanc nebo Pinot Noir. Tato vína mají často jemnou a ovocnou chuť, která je snazší na pití pro ty, kteří nemají zkušenosti s vínem.

Doporučený článek:  Lidé kupují sušičky, které nepotřebují. Na houby stačí trouba, nebo otevřené okno

3. Používejte všechny smysly:

Při ochutnávání vína použijte všechny své smysly. Podívejte se na barvu vína, zkuste rozpoznat vůni a pak se ponořte do chuti. Víno může mít různé nuance, a tak se snažte identifikovat různé chutě a vůně.

4. Vyzkoušejte degustaci:

Pokud máte možnost, zúčastněte se degustace vín, kde můžete ochutnat více různých vín a získat více informací o jejich charakteristikách. Degustace vín vám pomůže rozvíjet vaše chuťové buňky a lépe rozumět vínu.

Zdroj obrázku: Freepik

5. Pijte s rozumem:

Doporučený článek:  Vaření z čerstvých surovin obohacuje kulturní a rodinné tradice

I když je víno lahodné, pijte ho s rozumem a dodržujte pravidlo umírněnosti. Víno může rychle ovlivnit váš stav, a tak se snažte nepřehánět.

6. Nebojte se ptát:

Pokud máte otázky ohledně vína, neváhejte se zeptat. Lidé kolem vás, kteří mají více zkušeností s vínem, vám rádi poskytnou rady a informace.

7. Užívejte si to:

Není třeba se stresovat ohledně vína. Hlavním cílem je užít si společnost a příjemné chvíle s ostatními hosty. Pokud se budete cítit uvolněně a bude vám dobře, pak bude vaše víno chutnat ještě lépe.

8. Základní párování jídla a vína:

Doporučený článek:  Smažené řízky se neobejdou bez zlatavé a křupavé strouhanky. Naučte se je obalovat správně

Pokud si nejste jisti, co pít ke konkrétnímu pokrmu, držte se základního pravidla: bílá vína k rybám a drůbeži, červená vína k masu a tmavému masa, a sladká vína k dezertům.

9. Buďte otevření novým zážitkům:

Nepřijímejte víno jako povinnost, ale spíše jako příležitost pro objevování nových chutí a zážitků. Zkuste různé druhy vín a dejte šanci i těm, které byste jinak nezkusili.

S těmito tipy byste měli být schopni vychutnat si víno i jako host, který nemá zkušenosti s vínem. Vinařství je fascinující svět, a pokud budete otevření novým zážitkům, může se stát, že se stanete nadšeným milovníkem vína.

Zdroj: https://www.vinovest.co/blog/how-to-drink-wine
.

Doporučené články