Droždí neboli kvasnice jsou nedílnou součástí veškerého pečiva. Dodávají nadýchanost buchtám i chlebu. Pekařské droždí se používá též ve vitamínových přípravcích, ale dobře poslouží při péči o vegetaci, na zahradě, na balkoně nebo v domácnosti. Je totiž zdrojem velmi cenných látek, které rostliny vyžadují pro svůj růst. Současně posilují zeleň vůči chorobám nebo škůdcům. Proč sáhnout po kvasnicovém hnojivu?
Pokladnice vitamínů a minerálů
Nestojí skoro nic, přitom jsou zdrojem mnoha důležitých vitamínů a minerálů. Kvasnice se proto používají pro posílení těla, ale stejnou službu udělají také při pěstování rostlin. Obsahují zejména vitamíny skupiny B, dále minerály, mimo jiné draslík, hořčík nebo fosfor. Tedy všechny látky, které jsou nezbytné pro dokonalý vývoj rostlin. Někdo sice může namítnout, že kvasnice jsou houby, ale naštěstí pro rostliny zcela neškodné. A co víc, dokonce si s houbovými chorobami poradí.
Hnojivo nejen pro rajčata
Kvasnicové hnojivo efektivně působí proti hnilobě nebo plísním, vyrobit jej nadto zvládne i začínající zahradník. Díky přídavku důležitých živin budou rostliny bujně růst a plodit, to je případ rajčat, která odolají plísním, k tomu přinesou bohatou sklizeň. Kvasnicové hnojivo není určené jen pro rajčatové keříky, hodí se rovněž pro okurky nebo další druhy zeleniny, pokojové a balkonové rostliny, které vyniknou zeleným olistěním a květy. Platí to pro orchideje, gardénie a monstery.
Vzpruha pro túje a hortenzie
Pro přípravu hnojiva se může použít čerstvé a sušené droždí, při postřiku se přidává ještě cukr. Hnojivo nesmí být příliš koncentrované. Kromě zmíněných druhů rostlin potěší roztok z kvasnic túje v živém plotu, které mohou trpět na nedostatek minerálů. Vzpruhou je i pro hortenzie, které potěší sytě zelenými listy a bohatými květy v jarních měsících. Kvasnice se mohou přidat též do mulče, aby kvasinky pomohly s rozkladem organických látek a vzniklé živiny podpořily růst zeleně.
Zdroj: https://www.corvallisadvocate.com/2021/using-yeast-in-the-garden/