Svatomartinské slavnosti přináší každý rok tradiční hodování a zábavu

Se svátkem svatého Martina se pojí nejen jeho příjezd na bílém koni, tedy první příchod sněhu, ale také svatomartinské víno a svatomartinské husy. Jsou lidé, kteří se na toto období velmi těší, protože si budou moct dopřát opravdové delikatesy. Jak na pravou svatomartinskou husu. Máme pro vás několik tipů.

Svátek svatého Martina

K oslavám svátku svatého Martina jsme se v České republice vrátili po Sametové revoluci. Bylo by přece škoda takovou hezkou tradici nechat ladem. Souvisí s ní totiž košt a žehnání Svatomartinského vína, které se právě v tento den začíná prodávat.

Doporučený článek:  Sardinky doporučují odborníci více než jiné druhy ryb

Pro tento zážitek je vhodné zajít do některé z vinařských oblastí – do Mikulova, Čejkovic, Mutěnic či Šardic a Uherského Hradiště, kde se konají vinařské festivaly a oslavy. K vínu si můžete dopřát svatomartinské rohlíčky a samozřejmě i dobře propečenou husičku.

Zdroj obrázku: Freepik

Svatomartinské víno

Ke svatomartinské huse se bude výborně hodit lahodné červené svatomartinské víno z produkce moravských vinařů. Vyrábí ze pouze z určitý druhů vinné révy – Müller Thurgau, Veltlínské červené rané, Muškát moravský, Modrý Portugal, Svatovavřinecké, Zweigeltrebe.

Doporučený článek:  "Měli jste dát vědět, že neberete karty. V hotovosti platit nebudu," odvětil jsem číšníkovi při placení

Z svatomartinského vína se přísně posuzuje množství cukru, tradičně se totiž jedná o vína suchá, a množství alkoholu, jehož může být maximálně od 12,5 do 13 % obj. První svatomartinská vína se dle tradice otevírají 11. listopadu v 11 hodin na slavnostních akcích po celé České republice.

Svatomartinská husa

Upéct svatomartinskou husu vlastně není nic složitého. Vystačíte si totiž pouze se solí a kmínem jako použitým kořením. Husu omyjete, osolíte a okmínujete. Dáte na pekáč hřbetem nahoru a prsíčky dolů.

Doporučený článek:  Česnek je skvělý nejen čerstvý. Ve fermentované podobě prospěje zdraví mnohonásobně víc

Podlijete asi 1 dcl vody a přikryjete víkem nebo alespoň alobalem. Dáte péct do trouby na 90 °C, a to po dobu 10 hodin. Jedná se o tzv. pomalé pečení. Pak zvýšíte teplotu na 180 °C a husu dopečete po dobu 3 hodin, aby se na ní udělala krásně vypečená kůrčička.

Zdroj: https://www.visitczechia.com/en-US/e858882b-0ec6-4f5f-874a-71613367f7ef/article/n-tradition-of-st-martin
.

Doporučené články