Málo vitamínu D má vážné následky. Dobře ho prozradí příznaky, kterých si nevšímáme

Vitamín D je klíčový pro udržení zdraví kostí a zubů, protože pomáhá tělu vstřebávat vápník a fosfor z potravy. Kromě toho hraje také důležitou roli v udržení zdravého imunitního systému, srdce, svalů a mozku.

Mnoho lidí trpí nedostatkem vitamínu D zejména v zimních měsících, kdy je méně slunečního záření, které je jedním z hlavních zdrojů tohoto vitamínu. Nedostatek vitamínu D může vést k oslabení kostí a zvýšenému riziku osteoporózy a zlomenin. Studie také ukázaly, že nedostatek vitamínu D může být spojen s větším rizikem řady onemocnění, včetně rakoviny, diabetu, hypertenze a autoimunitních onemocnění. A jak nedostatek poznat? Všímejte si jasných, ale často nenápadných příznaků.

Doporučený článek:  Září je měsícem sklizně. Sezónní produkty se hodí pro vytvoření zdravého dietního plánu

Koukněte se na hřeben

Jedním z příznaků nedostatku vitamínu D je vypadávání vlasů. Při každém česání se proto koukněte na hřeben. Pokud na něm zůstává více vlasů než obvykle, nemusí to znamenat jenom problémy se stářím nebo genetikou. Jasně to ukazuje i na nedostatek známého vitamínu.

Zdroj obrázku: Freepik

Ošetřete si rány

Čas od času se nám stane, že si ublížíme. Řízneme se nožem nebo se škrábneme. Obvykle stačí takovou ránu vydezinfikovat a zalepit náplastí. Kdo je zdravý, tomu se rána i rychle zahojí. Pokud to ale nejde dle plánu a hojení trvá dlouho, může to být důsledek nedostatku vitamínu D v těle.

Doporučený článek:  Zavařování uchová domácí úrodu po celý rok

Řešte bolest

Když vás svaly bolí po sportovním výkonu nebo nadměrné zátěži, je to normální jev. Když se ale bolesti svalů a kostí objevují i při běžném denním režimu, řešte to. Nikoliv léky na potlačení bolesti, ale tím, že zvýšíte množství vitamínu D ve svém jídelníčku.

Choďte k zubaři

Nepodceňujte pravidelné návštěvy zubaře. Pokud se na preventivních prohlídkách začnou objevovat neustále nové kazy, buďte na pozoru. Zvýšená kazivost zubů je totiž také jedním z projevů toho, že vám v těle chybí dostatek vitamínu D. Jeho pravidelným příjmem lze problémy se zuby vyřešit.

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/guide/vitamin-d-deficiency
.

Doporučené články