Artyčoky se hodí nejen do středomořské kuchyně. Jídelníček obohatí ve více směrech

Populární italská zelenina pocházející ze Středomoří je nejen chutným doplňkem jídel, ale také skutečnou vitamínovou bombou. Italové patří mezi největší vývozce této rostliny. Máte-‍‍li možnost, určitě ji zařaďte do svého jídelníčku.

Vlastnosti artyčoku

Artyčoky jsou vynikajícím zdrojem vitamínů a minerálů. Obsahují vitamín C, vitamíny B, vitamín E, ale také draslík, zinek, fosfor, vápník, hořčík a železo. Není však pochyb o tom, že jednou z nejdůležitějších složek artyčoku je inulin. Je to přírodní probiotikum, které reguluje práci zažívacího traktu a dává pocit sytosti, který může účinně podporovat hubnutí.

Doporučený článek:  Drahé krémy málokdy fungují. Pro pevnou a zářivou pokožku stačí trochu vylepšit svůj jídelníček

Další cennou složkou, kterou najdeme v artyčocích, jsou polyfenoly. Jde především o kyselinu chlorogenovou, kyselinu kumarovou, kyselinu ferulovou, cynariny, apigeniny a antokyany. Jedná se o silné antioxidanty, které se vyznačují protirakovinnými účinky. Cynarin má také choleretické účinky. Díky cennému složení se artyčoky používají také v kosmetice. Na trhu může najít krémy, masky nebo balzámy s artyčokem.

Zdroj obrázku: Freepik

Využití artyčoku

Díky svému vzácnému složení se artyčoky doporučují pacientům s problémy a nemocemi, jako jsou cukrovka, onemocnění jater, ateroskleróza, vysoký cholesterol, onemocnění žaludku, onemocnění žlučových cest a žlučníku, vysoká hladina cukru v krvi, nevolnost, plynatost a zácpa, deprese.

Doporučený článek:  Vaření na páře patří mezi nejzdravější úpravy pokrmů

Artyčoky jsou připraveny ke konzumaci po tepelné úpravě. Jsou skvělým doplňkem jídel zejména italské kuchyně. Vzhledem k charakteristické mírně hořké chuti nemusí sednout každému. Kontraindikace použití přípravků s artyčoky je alergie na rostliny čeledi Asteraceae a bilární obstrukce. Užívání přípravku během těhotenství nemá žádné kontraindikace, ale měli byste se předem poradit se svým lékařem.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/artichoke-benefits
.

Doporučené články