Jsem vegan a mnoho živočišných produktů běžně jím. Nepodlehl jsem nepravdivému etickému tlaku

Jako vegan si pravidelně zažívám svoje. Začíná to otázkami, proč jsem se tak rozhodl, pokračuje to poučením o tom, že člověk je všežravec. A končí to informacemi, že mému tělu kvůli tomu mnoho chybí. Já už podobné názory nechávám volně plynout. Lidé, kteří mě znají, sice vědí, že jsem vegan, ale také vědí, že si mnoho živočišných produktů běžně dopřeji.

Zdraví, nebo etika

Mnoho lidí začalo s veganským stravováním z etických důvodů. Co si pod tím představit? Začít můžeme u vegetariánů, kteří se rozhodli nejíst maso proto, aby kvůli nim zbytečně neumírala zvířata. S tímto já se ztotožňuji také. Veganství je však i o tom, aby se zvířata takzvaně nezneužívala. Typickým příkladem je mléko a z něj vyrobené mléčné výrobky. Aby mléko bylo, musí být kráva březí. Následně je odstavena od mláděte a dochází k umělé stimulaci reflexů, aby došlo k další produkci. Jde samozřejmě o věci, které vymyslel člověk a nejsou úplně přirozené.

Doporučený článek:  Špička banánů stále budí obavy, protože lidé věří mýtům. Nebezpečného parazita do těla nikdo dostat nechce

Mně živočišné produkty nevadí

V případě masa jako takového nebo zmíněného mléka od krav z velkochovů mám pro odmítání jasné etické důvody. Ale ono to není jediné mléko, které existuje. Když oslovíte lokálního farmáře, který nechová zvířata na mléko, zjistíte že ho lze získat i eticky přijatelně. A nejenom kravské, ale třeba i kozí. Pokud mládě již mateřské mléko odmítá, ale zvíře ho dále tvoří, nastupuje na scénu člověk, který si dané přebytky vezme pro sebe. Zvíře tímto nijak netrpí, není nijak zneužíváno. A vypít dané mléko není nic proti ničemu.

Doporučený článek:  Nenápadná závislost, která potichu ničí tělo: chipsy patří k tomu nejhoršímu vůbec
Zdroj obrázku: Freepik

Stejně to mám například s vejci. Několik obyčejných slepic na malém dvorku vejce snáší pravidelně, patří to k jejich životu. Nejedná se o žádný zásah člověka. Z daného vajíčka se kuře pochopitelně nevylíhne, protože ho slepice hned opouští. Co s takovým vajíčkem? To bych ho měl jako zaslepený vegan vyhodit? Ne, když už ho příroda vytvořila a nemá pro něho využití, proč bych si ho nemohl dát já?

Neznalost a etická zaslepenost

Někteří v komunitě veganů mě odsuzují. I přesto, že jim své důvody sdělím a věcně argumentuji. Vždy se ale jedná o lidi, kteří jsou jen eticky zaslepení nebo nemají o vzniku některých živočišných produktů ani páru. Já takové beru tak, že jsou darem přírody. A jelikož i já jsem součástí přírody a ta pro produkty nemá jiné využití, vezmu si je já. Tak dobrou chuť, ať už jíte cokoliv.

Doporučený článek:  Správné párování vína s jídlem vytvoří dokonalou chuťovou kombinaci

Zdroj: Autorský text.

.

Doporučené články