Socialistické stravování: Automaty a jídelny, obyčejná jídla a ceny v řádech desetihaléřů

V období socialismu v Československu (které trvalo od konce druhé světové války do Sametové revoluce v roce 1989) byla nabídka jídel v restauracích ovlivněna různými faktory, včetně státních regulací, plánovaného hospodářství a občasných nedostatků určitých potravin. I přes tyto výzvy si česká kuchyně zachovala některé tradiční prvky, které byly populární i během tohoto období. Některá typická jídla, která byste mohli najít v českých restauracích za socialismu, zahrnovala:

 1. Svíčková na smetaně: Toto je tradiční české jídlo, které se skládá z hovězího masa vařeného v krémové omáčce, obvykle podávané s knedlíky, brusinkami a šlehačkou.
 2. Guláš: Ačkoli původem z Maďarska, guláš se stal během těchto let populárním v celém Československu. Je to hustý, kořeněný guláš, často podávaný s chlebem nebo knedlíky.
 3. Vepřo-knedlo-zelo: Toto tradiční jídlo se skládá z pečeného vepřového masa, knedlíků (často chlebových) a zelí (kvašeného nebo dušeného).
 4. Knedlíky: Knedlíky, zejména chlebové a bramborové, byly a stále jsou základní složkou české kuchyně a často se podávají jako příloha k masu a omáčkám.
 5. Smažený sýr: Smažený sýr, často podávaný s hranolky a tatarskou omáčkou, byl a je populárním jídlem, zvláště jako levná a rychlá volba.
 6. Kompot: Nápoj vyrobený z vařeného ovoce a cukru byl běžným nápojem, který se podával v domácnostech i v restauracích.
 7. Palačinky: České palačinky, podobné francouzským crêpům, mohly být sladké nebo slané a plněné různými ingrediencemi.

Bylo to období, kdy se restaurace musely vypořádat s častými nedostatky surovin a výrobků, takže menu bylo často omezené a mohlo být obtížné najít některé speciality nebo exotické potraviny. Nicméně, česká kuchyně se přizpůsobila těmto podmínkám a stále nabízela širokou škálu chutných tradičních jídel.

Doporučený článek:  Zdravé stravování je stále populárnější. Následovat můžeme několik trendů
Zdroj obrázku: Freepik

V době socialismu v Československu, které trvalo od konce druhé světové války do konce roku 1989, byly možnosti stravování pro obyčejné lidi omezenější než v dnešní době. Vzhledem k plánovanému hospodářství a státní kontrole nad podnikáním byly restaurace a jiná stravovací zařízení většinou ve vlastnictví státu nebo byly součástí státních podniků. Zde jsou některá místa, kde se lidé obvykle stravovali:

 1. Jídelny/závodní jídelny: Tyto byly velmi běžné, protože mnoho lidí dostávalo stravovací lístky nebo dotované jídlo přes své zaměstnavatele. Závodní jídelny byly umístěny přímo v továrnách nebo v pracovních oblastech, kde pracovníci jedli levné, ale často monotónní jídla.
 2. Restaurace a hospody: Tyto státní provozovny nabízely širší výběr jídel, i když byly často omezené na tradiční českou kuchyni a byly omezeny dostupností surovin. Alkoholické nápoje, zejména pivo, byly široce dostupné a relativně levné.
 3. Veřejné jídelny: Tyto provozovny poskytovaly levná jídla pro širokou veřejnost, často v jednoduché a nenáročné formě.
 4. Bufety a stánky s rychlým občerstvením: Ty nabízely rychlé možnosti jako párek v rohlíku, smažený sýr, chlebíčky, a další jednoduché a levné varianty.
 5. Automaty: Byly specifickým fenoménem v době socialismu. Jednalo se o formu jídelny/bufetu se samoobslužným systémem, bez možnosti sezení, s důrazem na levnou možnost se najíst.

I když byla většina restaurací a jídelen státně vlastněná, byly pokusy o dodržování standardů kvality, i když tyto standardy se mohly výrazně lišit. Vzhledem k plánované ekonomice a občasným nedostatkům některých surovin mohla být nabídka jídel omezená a monotónní, ale zároveň byla většinou dostupná a cenově dostupná pro většinu populace.

Doporučený článek:  Inspirujte se halloweenskými specialitami a nachystejte strašidelné pohoštění

Takzvané „automaty“ byly specifickým fenoménem v době socialismu v Československu a odkazují na speciální typ samoobslužných restaurací nebo kantýn, které nabízely omezený výběr jídel a nápojů. Koncept byl založen na minimalizaci personálních nákladů a poskytování rychlého a levného občerstvení. Zde jsou některé charakteristiky a zajímavosti týkající se „automatů“:

 1. Samoobslužný systém: Automaty byly známé svým unikátním distribučním modelem, kde zákazníci sami vložili mince do strojů, které poté vydávaly horké nápoje, jako káva nebo kakao, studené nápoje, nebo jednoduchá balená nebo konzervovaná jídla. Některé automaty mohly také podávat jednoduché teplé pokrmy, jako jsou hot dogy nebo polévky.
 2. Omezené menu: Nabídka byla obvykle velmi omezená a skládala se hlavně z rychlých, levných a dlouho skladovatelných možností. Luxusnější nebo čerstvé položky se v automatech běžně nenacházely.
 3. Dostupnost: Automaty byly často umístěny na frekventovaných místech, jako jsou vlaková a autobusová nádraží, výrobní závody, veřejné budovy a občas i na ulicích ve městech. Byly oblíbené pro svou dostupnost, zejména v nočních hodinách nebo v časech, kdy byly jiné možnosti stravování uzavřeny.
 4. Sociální a kulturní význam: Ačkoliv automaty byly považovány za neosobní a omezené ve výběru, staly se integrální součástí každodenního života pro mnoho Čechoslováků. Nabízely cenově dostupné možnosti pro pracující třídu a byly symbolem rovnosti a dostupnosti ve společnosti, kde byly sociální rozdíly minimalizovány.
Doporučený článek:  Rýžová mouka nahradí pšeničnou v každé situaci. Nezatíží tělo lepkem ani prázdnými kaloriemi

Po pádu socialismu a otevření trhu většina těchto automatů postupně zmizela nebo byla nahrazena modernějšími verzemi nebo různými fast-foodovými řetězci a kavárnami, které nabízejí širší výběr a lepší kvalitu služeb. Nicméně, pro mnoho lidí zůstávají automaty nostalgií po jednodušších časech.

Ceny jídel a nápojů v automatech během éry socialismu v Československu byly stanoveny tak, aby byly dostupné pro širokou veřejnost, což bylo v souladu s politikou cenové dostupnosti pro všechny vrstvy společnosti. Přesné ceny se mohly lišit v závislosti na umístění automatu, typu jídla nebo nápoje a časovém období, protože inflace a změny v měnové politice mohly mít vliv na ceny konzumních zboží.

Nicméně, obecně byly ceny nízké. Například, cena za šálek kávy nebo čaje se mohla pohybovat od několika haléřů do několika korun. Polévky a jednoduché pokrmy jako hot dogy nebo sendviče byly také velmi levné, často stály jen několik korun.

Je důležité poznamenat, že přímé porovnání cen mezi socialistickou érou a současností není snadné kvůli změnám v měnových hodnotách, inflaci a celkové ekonomické situaci. Peníze měly jinou kupní sílu, a to, co by se dnes mohlo jevit jako extrémně nízká cena, bylo tehdy standardem, přičemž platy a životní náklady byly také výrazně nižší než v současnosti.

I přes jejich dostupnost a nízké náklady byly automaty často kritizovány za nízkou kvalitu jídel a nápojů, což byl důsledek omezených zdrojů a technologií dostupných v té době.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Restaurace_a_j%C3%ADdelny, https://www.e15.cz/magazin/prvni-pivo-v-pet-rano-a-chlebicky-z-automatu-koruna-853678, https://cs.wikipedia.org/wiki/Cenov%C3%A1_skupina
.

Doporučené články