Uhlohydráty jsou považovány za nepřítele hubnutí. Jejich vyloučení z jídelníčku naopak vede k tloustnutí

Když uvažujeme o hubnutí, hned jako první se snažíme vzdát produktů bohatých na uhlohydráty. Úplné vyloučení uhlohydrátů z denního menu však způsobuje, že lidé na takové stravě jsou rychleji hladoví, což většinou vede ke konzumaci rychle dostupných jídel. To většinou představuje polotovary nebo rychlé občerstvení.

Pocit viny

Téměř polovina žen se cítí vinná při konzumaci uhlohydrátů. Drtivá většina z nich věří, že při jejich vyloučení z jídelníčku úspěšně zhubnou. Odborníci však zdůrazňují, že uhlohydráty hrají ve stravě důležitou roli, nejen při tvorbě energie, ale umožňují nám budovat další zdravé návyky. Úplné vyloučení uhlohydrátů z denního menu způsobuje, že lidé na takové stravě jsou rychle znovu hladoví, což vede k následnému přejídání.

Doporučený článek:  Vegetariánský styl se nevyhýbá ani psím miskám. Veterináři před touto stravou varují

Mezi odborníky existuje mnoho protichůdných názorů na důležitost uhlohydrátů ve stravě. Dietoložka Zoe Harcombeová tvrdí, že uhlohydráty nejsou potřebné. Dodává, že lidé, jejichž denní nabídka se skládá z více než 500 kalorií pocházejících z produktů bohatých na uhlohydráty, mají velký sklon k nadváze.

Zdroj obrázku: Freepik

Potřebné uhlohydráty

Nelze však popřít to, že podle většiny odborníků na výživu jsou uhlohydráty nejdůležitějším zdrojem potravinové energie, pokrývat by měly 40–80 procent denního energetického příjmu člověka. Kromě poskytování energie vykonávají v lidském těle řadu důležitých funkcí – ovlivňují hladinu glukózy v krvi a produkci inzulínu, regulují sytost a hlad a ovlivňují střevní pohyblivost.

Doporučený článek:  Superpotraviny zpestří zimní jídelníček a posílí zdraví v chladném období

Na rozdíl od vysokotučné a vysokoproteinové stravy nemají vysoké hladiny uhlohydrátů ve stravě nepříznivý vliv na zdraví. Strava bohatá na uhlohydráty snižuje pravděpodobnost obezity, cukrovky, aterosklerózy, kolorektálního karcinomu a rakoviny prsu. Hlavním zdrojem uhlohydrátů by měly být obilné výrobky, kořenové plodiny, cukrová třtina a cukrová řepa, luštěniny, zelenina, ovoce, mléčné výrobky.

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/in-depth/carbohydrates/art-20045705
.

Doporučené články