Maso je důležitou součástí jídelníčku. Tyto druhy patří mezi nejzdravější

Výběr zdravých potravin je klíčový pro udržení zdravého životního stylu a dobrého zdraví. Mezi jednu z hlavních složek naší stravy patří maso, které je významným zdrojem bílkovin, železa, zinku a dalších důležitých živin. Některé druhy masa jsou však zdravější než jiné. V tomto článku se podíváme na některé z nejzdravějších druhů masa.

1. Kuřecí maso (bez kůže)

Kuřecí maso, zejména prsa, je jedním z nejzdravějších druhů masa. Je to výborný zdroj bílkovin, které jsou důležité pro růst a opravu tělesných tkání. Kuřecí maso je také relativně chudé na tuky, zejména pokud odstraníte kůži. Obsahuje také vitamíny B3 a B6 a minerály, jako je zinek a fosfor.

Doporučený článek:  Sváteční snídaně nebo brunch můžou mít mnoho podob

2. Krůtí maso (bez kůže)

Krůtí maso je podobné kuřecímu masu a také patří mezi zdravé druhy masa. Je bohaté na bílkoviny, ale má nižší obsah tuku než některé jiné druhy masa. Krůtí maso je také zdrojem vitamínů B3 a B6, zinku a selenu.

3. Ryby (hlavně tuňák, losos, sardinky)

Ryby jsou vynikajícím zdrojem omega-3 mastných kyselin, které jsou prospěšné pro srdce a mozky. Tuňák, losos a sardinky jsou zvláště bohaté na omega-3 mastné kyseliny, a proto jsou považovány za jedny z nejzdravějších druhů masa. Ryby jsou také výborným zdrojem bílkovin, vitamínu D a některých minerálů, jako je železo a zinek.

Doporučený článek:  Ryby nesmí chybět ve zdravém jídelníčku. Podpoří mozek i zdraví pleti
Zdroj obrázku: Freepik

4. Králičí maso

Králičí maso je mnohdy opomíjeno, ale patří mezi zdravé druhy masa. Je chudší na tuky než hovězí nebo vepřové maso a obsahuje více bílkovin. Králičí maso je také zdrojem vitamínu B12, zinku a železa.

5. Hovězí maso (méně tučné části)

Hovězí maso může být zdravé, pokud zvolíte méně tučné části, jako je hovězí zadní, které je chudší na tuky. Obsahuje významné množství bílkovin, železa, zinku a vitamínů B, zejména vitamínu B12. Je důležité vybírat kvalitní a štíhlé kusy hovězího masa.

6. Vepřové maso (méně tučné části)

Podobně jako u hovězího masa, i vepřové maso může být zdravou volbou, pokud zvolíte méně tučné části, jako jsou vepřové kotlety nebo vepřová kýta. Obsahuje bílkoviny, vitamín B6, zinek a další živiny.

Doporučený článek:  Chystáte se na guláš? Připravte si český, pivní

Je důležité si uvědomit, že zdravý výběr masa je spojen s tím, jak je maso připraveno. Vaření, pečení nebo grilování jsou zdravější způsoby přípravy masa než smažení nebo smažení v hlubokém oleji. Důležité je také omezit konzumaci masa s vysokým obsahem tuku, jako jsou uzeniny a uzená masa. Zdravý a vyvážený přístup k masu by měl zahrnovat různé druhy masa a měl by být součástí celkově vyvážené stravy s dostatečným množstvím ovoce, zeleniny a celozrnných produktů.

Zdroj: https://www.floridatoday.com/story/life/wellness/2023/01/10/which-type-of-meat-is-the-healthiest-to-eat-and-why-lets-find-out/69787894007/
.

Doporučené články