Správné párování vína s jídlem vytvoří dokonalou chuťovou kombinaci

Není třeba čekat na vánoční večeři, abychom si mohli vychutnat harmonické spojení chutí jídel a vín. Párování správného vína s pokrmem může zvýraznit chuťové tóny a vytvořit gastronomický zážitek i v běžný pracovní den. Navíc můžete pořádat i večírky, při kterých budete ochutnávat vína a potěšíte všechny přátele, kteří mají rádi tento druh alkoholu.

Lehké víno k delikátním jídlům

Pro začátek si vyberte lehké bílé nebo růžové víno k delikátním pokrmům. Kuchyně s pestrou nabídkou ryb, kuřecích pokrmů nebo salátů získají na intenzitě s lehkým Sauvignon Blanc nebo Pinot Grigio. Tyto odrůdy vína přinášejí svěžest, která doplňuje jemné chutě. Lehké jídlo si zaslouží také lehké víno, které přirozeně doplní jeho chuť.

Doporučený článek:  V nakládaných okurkách často vzniká plíseň

Středně plné víno k masu

Pro pokrmy obsahující maso, zejména kuřecí nebo vepřové, si vyberte středně plné červené víno. Merlot nebo Pinot Noir se hodí k plnějším chutím, zatímco středně plný Chardonnay dokáže podpořit chuťové vlastnosti kuřecího pokrmu. Toto párování vytváří rovnováhu mezi jídlem a vínem. Také v tomto případě musí hutnost jídla kopírovat také hutnost vína.

Zdroj obrázku: Freepik

Silnější vína k uzeninám a sýrům

Pro nadšence do výraznějších chutí, jako jsou uzeniny nebo syrové sýry, se doporučujeme silnější červená vína. Cabernet Sauvignon nebo Syrah poskytují robustní charakter, který dokáže konkurovat intenzivním chutím uzených mas a sýrů. Skvěle propojíte chuť jídla i vína a vychutnáte si mnohem plnější chuť v obou případech.

Doporučený článek:  Hotovost ne, ideálně karty. Zastánci bankovek a mincí odírají nás hospodské

Důraz na sladké víno k dezertům

Konečně, pokud plánujete dezert, nezapomeňte na párování se sladkým vínem. Proslulý portský či sladký Riesling vytvoří dokonalý kontrast k dezertním pochoutkám a poskytne závěrečnou notu sladkosti vaší hostině. Růžové víno je také skvělou možností pro dezerty, protože jsou mnohem sladší. Díky tomu prohloubí sladké tóny dezertu.

Zdroj: https://www.foodandwine.com/food-and-wine-pairing-guide-6409590
.

Doporučené články