Jeden rok jsem se rozhodl, že si zeleninu začnu pěstovat sám. Dodnes toho lituji. Od té doby vím, že vypěstovaná zelenina není ani kvalitní, ani nemusí být vždy čerstvá a v konečném součtu je drahá. Na rozdíl od jiných zahrádkářů jsem se nenechal zaslepit pár pozitivy, ale na vše se podíval komplexně. A litoval, že jsem se do pěstování vůbec pouštěl.
Bez práce nejsou koláče
Tak přesně tohle platí, pokud se rozhodnete pěstovat zeleninu na své zahradě. Příroda si nedá pauzu, a tak musíte několikrát týdně zalévat. Musíte hnojit, vytrhávat plevel, hubit škůdce. A že se vám nechce? Musíte se přemoct, když vynecháte, úroda přijde vniveč. Kdo nemaká, ten nesklízí.
Je to drahé
Pěstování zeleniny doma na zahrádce je drahé. V první řadě proto, že musíte započíst i svou práci. Ta také není zadarmo. I když ji ale počítat nebudete, po součtu všech přípravků, pomůcek, techniky, vody, hnojiv a dalších věcí zjistíte, že kilo zeleniny vás může přijít na pořádný balík peněz. Zvláště ve chvíli, kdy jí pěstujete jen trochu a náklady se musí rozložit do pár kilogramů.
Není kvalitní
Mám na mysli především vizuální pohled. Ať se snažíme sebevíc, příroda je někdy nevyzpytatelná a zelenina nemusí být vizuálně dokonalá, tedy kvalitní. Příkladem jsou třeba popraskaná rajčata, která i na chuti dávají pocítit, že s nimi není něco v úplném pořádku. Drobné chyby se zkrátka neodpouští, a kdo nemá zkušenosti, způsobí si problémy.
To stejné co v obchodě
Proč pěstovat zeleninu svou, když v době sklizně je na pultech obchodů přesně to, co je v záhonech. A protože je sezona, tak i za ty nejnižší ceny, kterých zahrádkář jen těžko dosáhne. Smysl by dávalo vypěstovat si zeleninu i mimo sezonu, kdy je drahá v obchodech, ale to vzhledem k počasí není reálné.
Jsou přebytky
Těžko zvládneme sníst vše, co vypěstujeme. A tak musíme zeleninu skladovat delší dobu, čímž ztrácí svou čerstvost. Finální fází ztráty čerstvosti je potom uložení takové zeleniny do mrazáku nebo zakonzervování. Tady už výhody žádné nejsou.
Zdroj: Autorský text, e-mailový příspěvek.