Lák z okurek je plný vitamínů a probiotik

Naložené okurky patří k tradičním českým zavařeninám. Připravit je není zase tak těžké, když máte dobrý recept. Ten se většinou dědí z generace na generaci. Někdo je zvyklý přidávat do zavařovačky list nebo kořen křenu, jiný nedá dopustit na speciální směs koření. Každá domácnost má svůj vlastní recept, jejž si opatruje jako oko v hlavě. Akorát je škoda, že po vypotřebování okurek z lahve většina lidí lije lák do dřezu. Málokdo ví, že se jedná o vitamínovou bombu.

Doporučený článek:  Ryby jsou zdravé, mezi všemi ale vyniká okouník. Nechte se unést jeho chutí

Co všechno obsahuje lák z okurek

Možná se budete divit, ale lák od okurek obsahuje vitamín A, jenž posiluje oči. Dále je bohatý na hořčík a železo, které jsou také nezbytnými minerály, bez nichž se lidský organismus neobejde. Kromě nich v něm najdete vitamín C, který je silným antioxidantem a příznivě posiluje imunitu a přispívá k rychlejšímu uzdravení z nachlazení. Okurková voda má v sobě probiotické bakterie, jež tělo chrání před nežádoucími patogeny. Tato probiotika pozitivně ovlivňují střevní mikrobiom.

Doporučený článek:  Černý česnek překvapí svou barvou i netypickou chutí a především výjimečným složením

Protože lák z okurek obsahuje také elektrolyty, často si ho dávají ti, kteří se potřebují dostat z kocoviny po prohýřené noci. Je zřejmé, že lák má hodně dobrých účinků na organismus, takže by byla opravdu škoda, aby skončil jen tak ve výlevce.

Zdroj obrázku: Freepik

Pro zrychlení metabolismu

Víte, že lák z okurek zrychluje metabolismus? Jestliže jste se rozhodli hubnout, je to jedna z důležitých surovin, kterou byste si měli dopřávat. Pomůže vám zbavit se přebytečných kilogramů. Ve vodě je vláknina, takže pitím láku budete více sytí a nebudete se tak přejídat.

Doporučený článek:  Dýně existuje mnoho druhů, hodí se pro různé recepty i dekoraci

Krásnější pokožka

Kromě výše jmenovaných živin v láku z okurek najdete také vitamíny skupiny B, jež podporují zdraví vlasů, nehtů a pokožky. Kdo má problémy s akné, vráskami nebo zplihlými vlasy, měl by si dopřát pořádný lok okurkového láku. Přispěje k tím k podpoře léčby kožních potíží.

Zdroj: https://www.webmd.com/food-recipes/health-benefits-pickles, https://my.clevelandclinic.org/health/articles/14598-probiotics, https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/vitamin-c/, https://health.clevelandclinic.org/are-pickles-good-for-you/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6209736/, https://www.healthline.com/health/food-nutrition/vitamin-b-complex
.

Doporučené články