Hnojivo z banánové slupky podpoří růst rajčat a jejich intenzivní chuť

Kdo by neměl rád banány? Chuť banánu osloví každého, navíc jeho konzumace je velice snadná, že ji zvládnou i děti bez zubů nebo starší lidé. Banán je skvělou ingrediencí pro spoustu smoothie nebo pro různé dorty či zákusky. Oblíbený je také flambovaný banán. Ke konzumaci využíváme pouze vnitřek banánu nacházející se pod slupkou. Slupka tak ve většině případů končí v koši, aniž bychom věděli, jaké bohatství v sobě skrývá. Zkušení zahrádkáři vědí, co v sobě skrývají slupky banánů, proto se jich nezbavují. Pro pěstování rajčat jsou vitamíny a minerály esenciálními složkami pro zdraví keřů a bujný růst plodů.

Doporučený článek:  Dokonale vyleštěné příbory bez jediné skvrny: s domácími triky budou zářit jako nové

Hnojivo z banánových slupek

Slupky z banánů obsahují velké množství draslíku a fosforu. Obě tyto složky výrazně napomáhají k růstu a správné výživě rostlin. Kromě toho rajčata získají také intenzivní chuť. Při nedostatku draslíku se začínají objevovat na rostlinách žluté listy, kořeny slábnou a plody nerovnoměrně dozrávají. Rostliny jsou také náchylnější na nejrůznější choroby.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak vyrobit hnojivo?

Pro výrobu hnojiva jsou nejvhodnější banány bio kvality. S nimi tak nemusíte čistit slupku od chemikálií. V případě, že máte chemicky ošetřené banány, budete muset slupky očistit. Po důkladném očištění slupku nakrájejte zhruba na centimetrové kostky. Slupky zalijte litrem vody a nechte týden pracovat, nejlépe dva pro lepší výsledky. Po uplynutí procesu, přelijte směs přes síto do nádoby s víčkem. Hnojivo je připraveno k použití. Jelikož se jedná o silný koncentrát, zřeďte hnojivo v poměru 1 : 4 s vodou, aby nebylo příliš agresivní pro rostliny.

Doporučený článek:  Ocet je univerzální čistič do celé domácnosti. Některé povrchy ovšem dokáže nenávratně poškodit

Nezapomeňte na zředění

Aplikace hnojiva je jednoduchá, můžete buď ve formě zálivky, nebo postřiku. Nezapomeňte jej naředit vodou. Při zálivce lijte hnojivo přímo ke kořenům, nejlépe jednou až dvakrát týdně v období intenzivního růstu plodů a rostliny. Vyvarujte se aplikace hnojiva při slunečném a horkém počasí, hrozí spálení rostliny, což určitě není ve vašem zájmu.

Zdroj: https://www.masterclass.com/articles/banana-peel-fertilizer
.

Doporučené články