Při správném skladování vydrží jablka čerstvá až do jara

Jablka patří v tuzemsku na špici nejoblíbenějšího ovoce, Češi jich na osobu zkonzumují celých osmdesát kilogramů ročně. Jabloně se skvějí na zahrádkách malých zahrádkářů i v rozlehlých sadech zkušených pěstitelů. Důležité je jablka vypěstovat, ale také správně uskladnit. Jen při příznivých podmínkách je možné užívat si čerstvého ovoce až do jara. Roli hrají vlhkost, teplota a cirkulace vzduchu, kdy plody dokonale uzrají a vydrží, aniž by se zkazily. Jak se jablka skladují, aby neshnilo ani jediné, a výtečně chutnala na konci zimy nebo ještě na začátku jara?

Doporučený článek:  Na rajčatech si pochutnají i zahradní rostliny. Kaše z listů zajistí bohatou úrodu nejen zeleniny

Správné skladování v chladu

Prvním pravidlem skladování jablek je správný výběr odrůdy a plodů. Vhodné jsou zimní druhy, které nejsou ještě zcela zralé a při skladování dozrají. U výběru jednotlivých kusů je nutné pamatovat, že otlačené, nebo dokonce shnilé exempláře mohou znehodnotit veškeré zásoby, proto je nutné pečlivě kontrolovat stav všech plodů. Ideálním místem pro skladování je sklep nebo chladná místnost s konstantní teplotou a dostatečnou cirkulací vzduchu nebo s odvětráváním.

Zdroj obrázku: Freepik

Jaké jsou optimální podmínky?

Jablkům se daří při vlhkosti okolo 90 procent, přičemž teplota se musí pohybovat v rozmezí 0 až 4 stupně Celsia. Nižší teploty mohou způsobit zmrznutí plodů a vést k rychlejšímu uzrání a k následnému hnití. Důležité je zajistit odvětrávání pomocí ventilačního systému, protože při nadbytku etylenu, který vzniká při dozrávání ovoce, dochází k urychlenému procesu hnití.

Doporučený článek:  Při přípravě pirohů je nejdůležitější dobré těsto. Se správným postupem se vždy povedou

Pravidelná kontrola je nutnost

A jak docílit, aby jablka vydržela až do jara? Vhodné je ukládat ovoce jednotlivě do dřevěných bedýnek, které se vystelou dvojitou vrstvou novin. Zamezí se tím otlakům, při přikrytí bedny i svrchu se zamezí přístupu oxidu uhličitého, a tím se zpomalí dozrávání. Tímto způsobem vydrží plody až do jara. Uskladněnou úrodu je ale nutné pravidelně kontrolovat a vyřazovat nahnilé kusy. Při zpozorování plísně nebo hniloby je nutné tyto plody okamžitě zlikvidovat, aby nepřenesly nákazu na zbytek sklizně.

Zdroj: https://www.eatingwell.com/article/7835369/how-to-store-apples/
.

Doporučené články