Banánová slupka prospěje rostlinám doma i na zahradě

Banány patří k nejoblíbenějším druhům ovoce, jaké můžeme mít. Nabízí hned několik způsobů, jak je použít. Nejčastěji banán sníme jen tak samotný, což ocení děti, které ještě nemají pořádně vyrostlé zuby, stejně jako starší lidé, kterým se špatně kouše. Banány jsou skvělou ingrediencí do smoothie, stejně tak je můžeme použít do různých koláčů, zákusků nebo dortů. Z banánu konzumujeme pouze vnitřek, slupku automaticky vyhazujeme do koše, aniž bychom si uvědomovali, o co přicházíme. Banánové slupky obsahují spoustu živin, které jsou platnější jinde, než aby se válely v koši.

Udělejte si banánové hnojivo

Banánové slupky prospívají mnoha druhům rostlin. Banány obsahují velké množství draslíku, fosforu, vápníku, železa a hořčíku. Všechny tyto složky přispívají k tomu, aby se zlepšila trvanlivost plodů, květy a listy nevadly, posílila se tvorba květů a růst kořenů a aby rostliny nebyly malé. Banánové slupky jsou tedy ideální pro muškáty, petúnie, růže, pivoňky, letničky, pokojové rostliny, rajčata, okurky, dýně nebo kedlubny.

Doporučený článek:  Nakládané okurky můžeme pasterizovat dvěma snadnými metodami

Banánové slupky důkladně omyjte, obzvláště pokud nejsou v bio kvalitě. Přelijte slupku horkou vodou nebo kartáčkem slupku omyjte pod tekoucí vodou. Slupky můžete také vložit do vodního roztoku s jedlou sodou v poměru 1 litr vody na 3 lžičky jedlé sody. Tímto procesem dosáhnete vytažení všech nežádoucích chemických látek obsažených ve slupce. Slupky nechte osušit.

Slupka v zemině

Pro přidání slupky do zeminy je potřeba ji nakrájet na drobné kousíčky a přihrnout je ke kořenům rostlin na záhon nebo do nádob při každém přesazení pokojových rostlin. Do květináčů stačí zhruba šest kousků, stejně tak do záhonu při výsadbě sazeniček. K banánům je dobré přidat kousky drcených vaječných skořápek. Velké květináče vyžadují větší počet, konkrétně dvanáct.

Doporučený článek:  Skoncujte s nespavostí jednou provždy. Tyto produkty vám popřejí dobrou noc
Zdroj obrázku: Freepik

Hnojivo

Slupky využijete také pro přípravu tekutého hnojiva. Slupky nakrájejte na velikost 1 × 1 cm a přidejte do nádoby, kterou zalijte 300 ml převařené studené vody. Vložte tuto sklenici na 2–4 dny do lednice. Hnojivo řeďte vodou v poměru 1 : 5. Rostliny zalévejte hnojivem jednou za dva týdny.

Na zahradě můžeme kousky z jednoho až dvou banánů vložit do konve. Tuto konev nechte odstátou dva dny a následně zalijte celou zahradu. Po určité době vyměňte slupky za nové.

Doporučený článek:  Citronová kůra zbaví myčku zápachu, nečistot i vodního kamene

Slupky v kompostu nebo jako leštidlo pro pokojové rostliny

Banánové slupky najdou uplatnění i v kompostu. Dodají mu důležité živiny a urychlují proces zrání. Nejlepších výsledků dosáhnete nakrájením slupek na co nejmenší kousky.

Vadí vám prach a usazené nečistoty na pokojových rostlinách? Vnitřní strana banánové slupky je jako stvořená pro navrácení lesku a zdravého vzhledu pokojovým rostlinám.

Účinný prostředek proti mšicím

Mšice jsou nepřítelem rostlin, jelikož z nich vysávají důležitou šťávu, což komplikuje jejich růst a snižuje jejich odolnost vůči houbovým chorobám. Přidáním banánových slupek, respektive kousků slupky, do zeminy nebo nanesením prášku z drcené sušené banánové slupky kolem rostlin společně s kávovou sedlinou působí jako repelent vůči mšicím.

Zdroj: https://www.brisbane.qld.gov.au/clean-and-green/green-home-and-community/clean-and-green-blog/four-ways-banana-peels-can-help-your-plants
.

Doporučené články