Není nic lepšího než si dát čerstvý chléb s libovolnou oblohou. Chuťové buňky doslova prahnou po křupavém, čerstvém a nadýchaném chlebu. Nejlepší je sníst chleba v den zakoupení, popřípadě pár dní po. Bohužel ne všechny chleby vydrží dlouho čerstvé a často velmi brzo ztvrdnou a v některých případech se na nich objevuje i plíseň. Když budete dodržovat určitá pravidla, můžete jeho čerstvost prodloužit.
Faktory ovlivňující čerstvost chleba
Trvanlivost závisí na několika faktorech. Mezi ně patří zejména:
- druh chleba (kváskový žitný chléb vydrží déle než pšeničný s droždím),
- použité ingredience a jejich původ,
- způsob skladování.
Je tedy opravdu veliký rozdíl, jaký typ chleba si pořídíte nebo upečete. Samotná konzistence a použité ingredience hrají velkou roli. Největším hybatelem čerstvosti je způsob skladování chleba. Aniž bychom si to uvědomovali, právě zde děláme nejčastěji chybu, která vede ke zkracování životnosti.
Správné skladování
Velmi zásadní roli hraje samotné skladování chleba. Místo, ve kterém se chléb skladuje, musí zůstat suché. Teplota by se měla pohybovat v rozmezí 18–22 °C. Velké množství lidí dělá stejnou chybu v tom, že skladují chléb v potravinářské fólii. Tento způsob uchování vede k tvorbě plísní. Místo toho zvolte raději utěrku, jelikož přírodní materiál brání vysychání. Správné skladování vám poskytne také speciální vak s mírným prostupem vzduchu. Samotný vak blokuje světlo, které rovněž způsobuje vysychání.
Cukr brání tvorbě plísní
Čerstvost chleba prodlouží cukr, respektive kostky cukru. Stačí přidat dvě kostky cukru do obalu s chlebem a získáte skvělý prostředek, jenž brání držení vlhkosti a růstu plísní. Kdo by čekal, že právě cukr bude tou zázračnou ingrediencí vedoucí k prodloužení životnosti, udržení měkkosti a čerstvosti oblíbeného pečiva? Cukr plní v tomto případě funkci konzervantu.
Zdroj: https://www.insider.com/guides/kitchen/how-to-store-bread