Plynatost nemusí souviset pouze s jídlem. Na vině jsou faktory, které málokoho napadnou

Nadýmání se zdá neškodné, dokáže ale dost ztížit život a zkazí potěšení i z těch nejchutnějších jídel. Existuje mnoho metod, jak se plynatosti zbavit. Důležité jsou malé krůčky, které přispějí k celkovému komfortu. Za zmínku stojí, že příčinou plynatosti nemusí být jen špatné stravovací návyky a nedostatek fyzické aktivity, ale může za ním stát i vážná nemoc.

Jezte pomalu a v klidu

Spěch při jídle je nejčastější příčinou plynatosti, která trápí mnoho lidí. Hektický způsob života přímo nahrává tomu, abychom jídlo polykali co nejrychleji, čímž konzumujeme velká nerozkousaná sousta spolu s velkým množstvím vzduchu. Žaludek má pak s trávením mnohem víc práce a dochází k metabolickému nepohodlí.

Doporučený článek:  Sázení brambor krok za krokem: podle jednoduchého postupu to zvládne každý

Nejhorším trávicím toxinem nejsou chemické přísady potravin, ale stres. Ze všeho nejnepříznivější je jíst ve spěchu mezi lidmi, které nemáme rádi. Stres narušuje trávicí procesy, břicho a střeva vnímají naše emoce, a tím vzniká nepříjemné nadýmání. Pokud trpíte plynatostí, zařaďte do svého jídelníčku bylinné nálevy z fenyklu, máty, meduňky a heřmánku.

Zdroj obrázku: Freepik

Vyhněte se nadýmavým potravinám

Plynatost mohou způsobit některé potraviny, kterým byste se měli raději vyhnout. Patří mezi ně květák, brokolice a luštěniny, jako hrách, fazole, cizrna a čočka. Každý organismus ale reaguje jinak, proto stojí za to pozorovat ten svůj a naučit se, co mu škodí. Mnoho lidí trpí například i po pórku, cibuli, paprikách.

Doporučený článek:  Okurka zatočí s mravenci v interiéru, důležitá je především prevence

S plynatostí pomůže bojovat i přiměřený pohyb. Sedavý způsob života neprospívá metabolickým procesům a je častou příčinou potíží včetně plynatosti. Pro zažívací komfort, lepší pohodu, vitalitu a zlepšení nálady je nutná každodenní, byť i jen malá dávka fyzické aktivity. Nemusíte se hned zapojovat do extrémních sportů, stačí rychlejší procházka, běhání, míčové hry s přáteli, kolo nebo plavání, cokoliv vám váš věk a zdravotní stav dovolí.

Zdroj: https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/flatulence
.

Doporučené články