Zdravý jídelníček nemusí být drahý. Klíčem je promyšlený nákup a domácí vaření

Ceny potravin rostou do nebeských výšin, proto spotřebitelé častěji vkládají do nákupních košíků levnější alternativy, nebo přímo náhražky, které nejsou příliš zdravé. Leckomu se může zdát, že stravovat se v dnešní době vyváženě je nad limity domácího rozpočtu. Není tomu tak, zdravě jíst je možné i za pár korun, jen se musí nad výběrem více přemýšlet. Jakým způsobem se stravovat, aby peněženka netrpěla?

Přírodní je levnější než zpracované

Snídaňové cereálie? Jsou o poznání dražší než obyčejné ovesné vločky ochucené čerstvým ovocem nebo jogurtem. Pravdou je, že většina zpracovaných nebo průmyslově vyrobených produktů je o poznání dražší, proto se vyplatí kupovat přírodní ingredience a připravit si pokrm doma.

Doporučený článek:  Zdravé a odlehčené varianty pro vánoční menu

Sezónní nebo z mrazáku

Ovoce a zelenina jsou v sezóně levné, proto je možné z nich připravit zavařeniny nebo je zamrazit. Samozřejmě základním pravidlem je pak konzumovat vždy jen to, co právě dozrává a stojí méně.

Levné bílkoviny

Losos nebo tuňák jsou nad vaše možnosti? Bílkoviny se nacházejí též v levnějších vejcích nebo v tvarohu, k tomu v luštěninách, jako jsou fazole, cizrna nebo čočka.

Nákupy ve slevě

Nakupovat podle letáků nebo ve slevě? Jídelníček je možné naplánovat podle nákupů, například i zčernalé nebo tečkované banány najdou využití do domácí zmrzliny a do výtečného chlebíčku, který se upeče raz dva, ale poslouží celé rodině jako výtečná snídaně i svačina.

Zdroj obrázku: Freepik

Mražené ovoce a zelenina

V nabídkách obchodů se často objevují akční slevy na mraženou zeleninu nebo ovoce, cena je o poznání výhodnější než u čerstvých položek, ale obsah živin stejný.

Doporučený článek:  Sledě patří mezi nejzdravější ryby. Naložené v soli ale nejsou vhodné pro každého

Privátní značky

Další možností je nákup privátních značek, které jsou doménou obchodních řetězců. V nabídce se nacházejí různé nezpracované výrobky včetně rýže, mouky, oliv nebo ořechů za výhodnější cenu.

Cena za kilogram

V souvislosti s vysokou inflací a rostoucími cenami je třeba větší obezřetnosti, obchodníci totiž zkoušejí na zákazníky různé triky. Zatímco u jednoho výrobku je cena za 100 gramů, u jiného za 200 gramů a u některého za 1 kilogram. Vždy je třeba poměřovat cenu za kilogram daného produktu.

Ven až po večeři

Oběd do krabičky a večeře doma? Tímto způsobem může rodina ušetřit nemalé peníze, navíc existuje vždy jistota, že je jídlo čerstvé a zdravé.

Doporučený článek:  Hrášek je ideální do redukčního jídelníčku i během těhotenství

Domácí alternativy k mléku

Sójové nebo kokosové mléko za stovku? Zhola zbytečné utrácení, protože si lze v domácím prostředí připravit snadno kokosové, mandlové, rýžové i ovesné mléko, cena je pak zcela nesrovnatelná s prodávanými výrobky.

Sledujte rozdíly v obchodech

Dobrou radou, jak ušetřit, je nenakupovat při pocitech hladu. Současně se nevyplácí vběhnout do večerky a koupit lákavě vypadající ovoce umně nainstalované u vchodu. U pokladny se totiž nestačíte divit. Hypermarket může být sice vzdálený, platí však, že ceny jsou v něm také nižší, proto vždy srovnávejte nabídku různých obchodů ještě před samotným nákupem.

Zdroj: https://www.honestfoodtalks.com/complete-guide-to-cooking-healthy-on-a-budget/
.

Doporučené články