Veganská strava vylučuje z jídelníčku vše živočišného původu

Většina z nás má povědomí o vegetariánství, u veganství se jde ještě dále. Vegani totiž ze své stravy vylučují maso, živočišné výrobky, vajíčka nebo mléčné produkty. Jedná se o takzvané striktní vegetariánství, ke kterému se mnozí obrací pro své přesvědčení nebo touhu změnit životní styl nebo také lidé, kteří trpí různými onemocněními, či ti, co touží zhubnout. Tento druh diety rozhodně není vhodný pro každého. Jaké jsou principy veganství, v čem jsou jeho přínosy a nevýhody?

Vegan versus vegetarián

S lidmi, kteří nejedí maso, se jistě každý setkal. Vegetariáni povětšinou ze svého jídelníčku vyškrtávají maso a masné výrobky, ale nezříkají se mléka, mléčných výrobků nebo vajíček. To u veganů neplatí, protože veganská strava stojí pouze na rostlinných výrobcích, přičemž základními kameny jídelníčku jsou obiloviny, pšenice, rýže, žito, proso, oves, dále ovoce a zelenina. Součástí veganské stravy jsou také luštěniny, ořechy, houby, semínka a mořské řasy.

Doporučený článek:  Pro krásu i zdraví, jsou nabitější vitamíny než doplňky stravy. Přesto nejsou papriky vhodné pro každého
Zdroj obrázku: Freepik

Rostlinné alternativy k mléku

A jak je to s mléčnými výrobky? Ani ty se neobjevují ve veganské stravě. Namísto kravského, případně kozího mléka mohou vegani sáhnout v chladničce po rostlinných alternativách, jako je sójové mléko. V současnosti existuje nabídka také dalších mlék, jako jsou mandlové nebo rýžové. Oproti běžným konzumentům nahrazují mléčné sýry příznivci tohoto trendu sýrem tofu, který se připravuje srážením sójového mléka. Osladit život si mohou vegani ovocem, případně cukrem. Med používají jen někteří vegani, protože se část domnívá, že je živočišného původu. Z tradičních nápojů pak mohou konzumovat kávu nebo čaj.

Doporučený článek:  Až 90 procent lidí se potýká s nedostatkem vitamínu D. Kam nedosáhne slunce, pomůžou potraviny

Přínosy a nevýhody veganství

Jaké jsou benefity veganství? Tato strava významně snižuje riziko obezity, vysokého krevního tlaku, cukrovky, rakoviny tlustého střeva nebo rozvoje žlučníkových kamenů. Veganská strava stojí ale na syrové zelenině a ovoci, při tepelné úpravě dochází k úbytku vitamínů a minerálů, hrozí anémie, křivice, osteoporóza, struma nebo neurologické potíže. Vegani mohou též trpět nedostatkem energie, nebo dokonce podvýživou, u dětí se může projevit fyzická nebo psychická zaostalost.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/what-is-a-vegan, https://www.nhs.uk/live-well/eat-well/how-to-eat-a-balanced-diet/the-vegan-diet/, https://www.webmd.com/diet/vegan-diet-overview, https://www.medicalnewstoday.com/articles/149636, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10027313/
.

Doporučené články