Voňavé bylinky ochutí pokrmy i v zimě. Oblíbené druhy lze jednoduše nasušit do zásoby

Celé jaro a léto je můžete sbírat a používat čerstvé. Když ale nastane podzim, vyplatí se bylinky nasušit a uchovat na zimu. Nebudou mít sice takové vlastnosti, jako čerstvě utržené, i tak ale nadělají spoustu radosti a můžete je využít nejen v kuchyni, ale také v případě, že jste nemocní nebo se potřebujete zbavit otravného hmyzu, například ze šatní skříně. Jak bylinky správně nasušit a jak je skladovat?

Natrhané bylinky – jaká pravidla platí při sušení?

Bylinky by se měly sušit hned poté, co je natrháte. Nejvhodnější tedy bude, pokud je budete mít z vlastní zahrady. Není nic jednoduššího než si pár druhů připravit na setí a vysadit je, protože jsou prakticky bezúdržbové a stačí je pravidelně zalévat. Denně si pak můžete bylinky natrhat nejen do polévky, ale také různých omáček a dalších pokrmů. Dejte si pozor na to, aby byly bylinky čisté. Nesmí na nich být žádný hmyz nebo nečistoty, protože tím by se prodloužil proces sušení.

Doporučený článek:  Se zápachem z úst pomohou bylinky a správná ústní hygiena

Bylinky můžete sušit jednotlivě, nebo ve svazcích. V druhém případě je nutné je mít ve svěšené poloze. Zaprášené bylinky pak můžete dát po tekoucí vodu a osušit papírovou utěrkou. A jaké místo pro sušení zvolit? Nejlépe takové, kde je sucho a může tam pravidelně proudit vzduch. Nejčastěji se používá půda nebo altán. Můžete je sušit také v domácím prostředí.

Zdroj obrázku: Freepik

A na co si dát pozor při sušení?

Bylinky by se měly sušit co nejkratší dobu, proto je nutné jim vytvořit takové podmínky, aby se usušily kvalitně a rychle. Jestliže si všimnete, že jsou bylinky hnědé, musíte je bohužel vyhodit. Dejte si pozor, protože jakmile u zdravých bylinek necháte hnědé, budete muset vyhodit veškerou zásobu. Ztratily totiž vitaminy a jsou bezcenné.

Doporučený článek:  Zázračná majoránka pomůže během nachlazení hned čtyřikrát. Bylinná medicína nezklame

Některé druhy bylinek je vhodné sušit vodorovně, jiné zase ve svazcích, které se přivazují provázkem. K sušení ale můžete využít nejen půdní prostor, ale také sušičky na ovoce, u kterých si pouze zvolíte správný program, a máte to bez práce. Vhodná na sušení je také obyčejná trouba, tady ale počítejte s odběrem elektřiny. Zásoby bylinek na zimu se budou rozhodně hodit!

Zdroj: https://www.allrecipes.com/article/how-to-dry-herbs/
.

Doporučené články