Naše babičky léčily mnohé zdravotní neduhy tím, co měly zrovna v kuchyni. Své uplatnění našel i bobkový list, který nejenže dodává pokrmům jedinečné aroma, ale má také protizánětlivé, protirakovinné, analgetické a uklidňující vlastnosti. Obsahuje flavonoidy, třísloviny, vitamín A, C a skupinu B a kyselinu listovou. Najdeme v něm i vápník, železo, mangan, zinek, draslík, selen a hořčík.
Inhalace proti stresu
Linalool obsažený v rostlině snižuje hladinu kortizolu v krvi a tím redukuje projevy stresu. Na základě listů si můžete připravit inhalace, které vám pomohou se uvolnit. Stačí pár listů spařit horkou vodou a počkat, než začnou uvolňovat vonné silice. Kromě toho inhalace pročistí dýchací cesty. Bobkový list také pomáhá usínat. Do popelníku vložte několik listů a opatrně zapalte. Nechte rostlinu vyhořet, a až kouř zmizí, ulehněte do postele.
Díky mnoha antioxidačním sloučeninám se bobkový list skvěle hodí i pro situace, kdy je pleť obličeje zašedlá, unavená a pod očima jsou patrné tmavé kruhy. Hrst listů v misce zalijte horkou vodou a nakloňte se nad ni. Hlavu si přikryjte ručníkem. Po čtvrthodině bude pokožka více prokrvená, vrátí se jí zdravá barva a příznaky únavy zmizí.
Mírní žaludeční potíže
Pokud vás trápí žaludeční a střevní potíže, vypijte nálev připravený z mletých listů a vroucí vody. Zalité listy je třeba alespoň několik hodin nechat odstát, aby se z rostliny uvolnily všechny cenné sloučeniny. Pijte po malých dávkách, avšak ne déle než tři dny v kuse. Kromě toho, že zmírní žaludeční obtíže a plynatost, sníží hladinu cukru v krvi a cholesterol.
V případě artrózy, modřin a bolestí svalů lze použít obklady z bobkového listu. Budou mít analgetický a protizánětlivý účinek. Použít je můžete i v případě ekzémů, akné a mykóz. Stačí rozdrtit 20 gramů bobkových listů a zalít 200 ml oleje. Odložte na tmavé místo na dva týdny a poté směs aplikujte na postižená místa.
Zdroj: https://www.webmd.com/diet/bay-leaf-health-benefits#1