Zázračná majoránka pomůže během nachlazení hned čtyřikrát. Bylinná medicína nezklame

Majoránka je ideálním kořením pro podzimní a zimní období. Vyplatí se mít ji vždy při ruce, protože je skvělým pomocníkem při rýmě a kašli. Tuto bylinku lze používat mnoha způsoby. Majoránková mast zmírní otok nosní sliznice, pročistí ucpaný nos a usnadní dýchání. Nálev zase bude mít expektorační účinek.

Inhalace a mastička

Majoránku často přidáváme do polévek a omáček či k masu. Jde o univerzální koření, které má analgetické, protizánětlivé, antibakteriální, protiplísňové a antivirové vlastnosti. Zklidňuje příznaky respiračních infekcí. Nálev z majoránky mírní přetrvávající kašel, jelikož ředí sekret a usnadňuje vykašlávání. V případě rýmy se doporučuje inhalace. Dvě polévkové lžíce sušeného koření vsypte do misky s půllitrem vroucí vody, nakloňte se nad ni a vdechujte výpary.

Doporučený článek:  Bylinky připravované pokrmy výborně dochutí a sníží potřebu příliš solit

Z tohoto koření si lze vyrobit i antibakteriální a protizánětlivou mast, která se používá jako pomocný prostředek při zánětech nosní sliznice. Otevírá dýchací ústrojí a usnadňuje dýchání, ale lze ji aplikovat i na těžko se hojící rány, vředy, popáleniny nebo bodnutí hmyzem. Lze ji použít u dětí starších tří let. V případě rýmy rozetřete malé množství masti kolem nosních dírek, a to dvakrát až čtyřikrát denně.

Zdroj obrázku: Freepik

Nálev a sirup

Na přípravu nálevu budete potřebovat polévkovou lžíci sušeného koření, 250 ml vody a trochu medu. Majoránku zalijte vroucí vodou a nechte 15 minut louhovat. Sceďte, nechte trochu vychladnout a přidejte med. Když zalijete jednu polévkovou lžíci sklenicí horké vody a necháte 10 minut louhovat, scedíte a přidáte lžičku olivového oleje, získáte výplach zklidňující bolesti v krku.

Doporučený článek:  Mast z arniky je zázrak, který můžete zažít. Pokožka bude opět zářit

Majoránkový sirup vyrobíte z hrnku sušené majoránky, kterou dáte do zavařovací sklenice a zalijete půllitrem horké vody. Po vychladnutí přidejte 4 stroužky česneku, 4 lžíce medu a šťávu z jednoho citronu. Nechte týden odstát, občas protřepejte. Poté sirup přefiltrujte a nalijte do lahví. Užívejte jednu lžíci několikrát denně.

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/health-benefits-marjoram
.

Doporučené články