Vitamínu B1 je přisuzována schopnost odehnat všechny komáry pryč. Vědci mají v tomto směru jasno

Léto je v plném proudu, a kdo je v plném proudu také, to jsou komáři. Tento otravný hmyz nám doslova pije krev po celé léto. Už je mnoho článků o tom, jak odpudit komáry nebo jak se preventivně chránit. Určitě už jste slyšeli o vitamínu B1 v souvislosti s komáry. Bylo provedeno mnoho vědeckých výzkumů, ale výsledky nebyly moc průkazné. Jak je to tedy s vitamínem B1? Odpuzuje, nebo naopak přitahuje přítomnost komárů? Čtěte a dozvíte se, kde je pravda.

Vitamín B1, též známý jako thiamin, je cennou složkou v našem těle. Ovlivňuje správnou činnost nervové soustavy. Thiamin podporuje práci celého imunitního systému, takže nás chrání před útoky virů a bakterií. Má mimo jiné antioxidační účinky, takže dokáže z těla vypuzovat toxické látky. Při nedostatku vitamínu B1 hrozí:

  • chronická únava,
  • poruchy koncentrace,
  • deprese.

Odpuzuje komáry, nebo ne?

Neexistuje žádný důkaz, že by vitamín B1 měl schopnost odpudit komáry. Podle výzkumů nemá žádný vliv. I přes něj jsou komáři schopní napadnout zdravého člověka.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak odehnat komáry

Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak zatočit s komáry. Nejlepším způsobem jsou domácí prostředky, které jsou šetrné k naší pokožce. Vyplatí se různé esenciální oleje, které aplikujete přímo na pokožku. Výborně budou fungovat čajové oleje nebo extrakt z pomerančových květů.

Doporučený článek:  Mýty okolo diet se na nás valí ze všech stran. Tato pravidla ale zázračné zhubnutí nezařídí

Do rozprašovače nalijte sklenici žitné vodky a 20 ml jakéhokoliv esenciálního oleje. Poté protřepejte, aby se složky smíchaly, a rovnoměrně aplikujte na každou část těla. Vynechejte oblasti očí a úst, abyste se vyvarovali podráždění.

Jak se vypořádat s bodnutím?

Jestliže už jste schytali pár štípnutí, tak nezoufejte, stačí poslouchat rady, které znali a používali už naši předci. Na postižené místo naneste malé množství lihu, parfému nebo octa. Všechny tyto produkty mají antibakteriální vlastnosti. Pokud se objeví otok, položte na místo led nebo namažte postižené místo extraktem z aloe vera. Nejlépe aplikujte obojí.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/kinds-of-natural-mosquito-repellant, https://www.researchgate.net/publication/7712359_Testing_vitamin_B_as_a_home_remedy_against_mosquitoes, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16033124/, https://www.justvitamins.co.uk/blog/taking-vitamin-b1-can-prevent-insect-bites-and-stings/
.

Doporučené články