Thajská kuchyně je jedna z nejrozmanitějších a její lehkost, bylinkovo-citrusové aroma a silné koření si každoročně získává další a další příznivce. Thajci s úsměvem přiznávají, že středobodem jejich života je jídlo. Není zde nouze o vyhlášené restaurace, dobře se najíte ale i v malém pouličním stánku. Přesto když se na Thajce podíváme, málokdy potkáme někoho s nadváhou.
Obezita je v Thajsku velmi nízká
Přestože thajská jídla bývají převážně smažená, lidé jsou zde hubení, vypadají mladě a jejich pokožka je i přes pražící slunce hydratovaná a bez vrásek. Thajská kuchyně totiž přispívá k udržení hmotnosti a správné hladiny cholesterolu. Tajemstvím je její rozmanitost. V průběhu roku nabízí Thajsko širokou škálu ovoce, zeleniny a dalších čerstvých produktů. Samozřejmě nesmí chybět kokos, který se používá v hojném množství.
Ve srovnání s evropskou kuchyní ta thajská používá velmi málo soli. Místo ní se do jídel dává rybí omáčka. Charakteristické thajské koření, jako je citronová šťáva, listy papedy, chilli a česnek jsou proslulé zdravotním přínosem. Specifické smažení je mírně odlišné od například čínského stylu, provádí se při mnohem nižších teplotách na středním ohni.
Kokosové mléko musí být kvalitní
Základem většiny thajských receptů je kokosové mléko. Aby ale mělo skutečně zdravotní účinky, musí být připravované ručně tradiční metodou. Mléko z továrny není vhodné, protože strojové zpracování uhněte z kokosu vše, včetně nežádoucích tuků. Zpracování speciální škrabkou z ořechu ale získává jen to nejlepší a nejzdravější.
Oblíbená je také pasta z citronové trávy, česneku, šalotky, kůry z papedy, kořene galangalu, kurkumy, výhonků zázvoru a čerstvých chilli papriček. Ingredience se musí nakrájet a ručně nadrtit v hmoždíři. Tuto pastu pak můžete přidat ke grilovaným rybím filetám a povařit v kokosovém mléku za stálého míchání na středním plameni asi pět minut.
Zdroj: https://www.google.com/search?client=opera&q=thai+food+health&sourceid=opera&ie=UTF-8&oe=UTF-8