Každý druh rýže dodá pokrmům vždy jinou příchuť a texturu

Rýže je základní potravinou pro více než polovinu světové populace a je základní složkou mnoha kuchyní po celém světě. Díky mnoha dostupným odrůdám, z nichž každá má své jedinečné vlastnosti a příchutě, může výběr správného typu rýže zlepšit chuť pokrmu. V tomto článku představíme méně známé druhy rýže a jejich nejlepší využití.

Některé druhy rýže mají velmi specifická použití

Rýže arborio je krátkozrnná rýže používaná především v italské kuchyni, zejména pro přípravu rizota. Má vysoký obsah škrobu, který dodává rizotu charakteristickou krémovou texturu. Rýže arborio postupně absorbuje tekutinu a výsledkem je bohatá, sametová konzistence. Rýži arborio lze také kromě rizota použít do rýžového nákypu a rýžových dezertů.

Doporučený článek:  Dýně najde zajímavé využití v kuchyni i pro dekorativní účely

Dalším takovým typem je sushi rýže, která je také známá jako japonská krátkozrnná rýže. Sushi rýže, jak už napovídá její název, je základní složkou pro výrobu sushi. Při vaření má lepkavou texturu, která umožňuje sushi rolkám dobře držet tvar při rolování a tvarování. Sushi rýže se ochucuje rýžovým octem, solí a cukrem pro zvýraznění její chuti. Může být také použita pro další japonská jídla, jako jsou rýžové misky a onigiri.

Zdroj obrázku: Freepik

Další lahodné druhy rýže

Hnědá rýže je celozrnná rýže s neporušenými otrubami a klíčky, díky čemuž je výživnější než bílá rýže. Má žvýkavou texturu a ořechovou chuť. Hnědá rýže vyžaduje delší dobu vaření, ale nabízí vyšší obsah vlákniny a základních živin. Hodí se jako zdravější alternativa bílé rýže do různých pokrmů.

Doporučený článek:  Při správném postupu si vařené brambory zachovají více vitamínů

Divoká rýže není technicky rýže, ale semeno travního druhu. Má bohatou, ořechovou chuť. Divoká rýže se často míchá s jinými odrůdami rýže, aby se zlepšila celková chuť a textura pokrmu. Hodí se do salátů, nádivek i jako příloha k restované zelenině nebo grilovanému masu.

Lepkavá rýže je druh krátkozrnné rýže, která se při vaření stává lepkavou a žvýkavou. Běžně se používá v kuchyních jihovýchodní Asie, zejména v pokrmech, jako je thajská lepkavá rýže s mangem a lepkavé rýžové knedlíky. Lepkavou rýži lze také uvařit v páře a podávat k slaným jídlům nebo použít do dezertů na bázi rýže.

Zdroj: https://www.webstaurantstore.com/guide/658/types-of-rice.html
.

Doporučené články