Ačkoli má vejce v lednici skoro každý z nás, ne všichni je skladujeme správným způsobem. Správné skladování tohoto produktu je přitom zásadní pro naše zdraví. Stačí totiž jen drobná chybička a salmonela je na světě. Kdo tuto nemoc měl, navíc ví, jak je nepříjemná a pro tělo zatěžující. Jak se tedy chovat, aby riziko salmonely bylo u vajec co nejnižší?
Do dveří ledničky určitě ne!
Všimli jste si někdy, že máte ve dveřích ledničky přihrádku přesně dělanou na vajíčka? Tu byste totiž používat neměli. Ačkoli může být tato vychytávka od výrobce zavádějící, opravdu byste vejce do dveří umisťovat neměli. Je tomu tak zejména kvůli proměnlivé teplotě. Tím, že lednici otvíráte a zavíráte, se teplota kolem produktu výrazně mění a zkracuje tak jeho trvanlivost.
Ideálním místem pro skladování vajec je tak prostřední police, na které je teplota nejstabilnější. Také si můžete pomoci tím, že vejce otočíte vzhůru nohama, tudíž tupým koncem nahoru.
Mimo lednici by vejce neměla být víc než několik hodin, a to pouze ve výjimečných případech.
I ostatní potraviny mají na čerstvost vajec vliv
Ačkoli se to může zdát jako nesmysl, okolní potraviny mají na vejce také vliv. Pozor byste si měli dávat zejména na velmi aromatická jídla a suroviny. Často se také doporučuje vejce uzavřít do nádoby, aby od těchto vlivů byla chráněna. Předejít tak můžete kromě načichnutí i jejich rozbití.
Jak postupovat při zpracování vajec
Vždy se ujistěte, že jste vejce správně tepelně upravili. Právě tepelná úprava totiž patogeny ničí. Také se nezapomeňte řídit základy hygieny a u přípravy si vždy pravidelně myjte ruce.
Co se vajec vařených natvrdo týče, jejich skladování je poměrně specifické. Pokud jsou již vejce uvařená i oloupaná, neměli byste je skladovat déle než den, a to i v případě, že jsou v uzavíratelné nádobě. Vejce neoloupaná mají životnost o něco delší.
Zdroj: https://www.allrecipes.com/article/best-way-store-eggs/