Kávová sedlina najde využití na zahradě, v domácnosti i při péči o pleť

Káva je jedním z nejrozšířenějších nápojů na světě a v důsledku toho se každý den vyprodukují tuny použité kávové sedliny. Zatímco mnoho lidí jednoduše vyhazuje použitou sedlinu do koše, ve skutečnosti existuje široká škála způsobů, jak ji využít.

Využití na zahradě

  • Hnojivo: Kávová sedlina má vysoký obsah dusíku, což z ní dělá vynikající hnojivo pro rostliny. Jednoduše kávovou sedlinu přisypte do půdy. Sedlina bude pomalu uvolňovat živiny a poskytovat tak vašim rostlinám stálý zdroj potravy.
  • Odpuzovač škůdců: Kromě hnojiva vám kávová sedlina přijde na zahradě vhod i jako odpuzovač škůdců, jako jsou mravenci, slimáci a hlemýždi. Jednoduše posypte pozemek po obvodu zahrady nebo na místech, kde se u vás škůdci vyskytují nejčastěji. Kofein v kávové sedlině je pro tyto škůdce toxický, takže se k vám na zahradu už jen tak neodváží.
  • Přídavek do kompostu: Pokud máte na zahradě kompost, použitá kávová sedlina je pro něj výborným doplňkem. Do směsi opět přidává dusík, který pomáhá rozkládat další organické složky na kompostu a urychluje tak tvorbu kompostu. Navíc má kávová sedlina kyselé pH, což může pomoci vyrovnat příliš zásadité pH kompostu.
Doporučený článek:  Obě strany hliníkové fólie mají praktické využití
Zdroj obrázku: Freepik

Využití v domácnosti

  • Odstraňovač zápachu: Kávová sedlina může pomoci pohltit a odstranit pachy v domácnosti. Jednoduše vložte misku použité kávové sedliny do lednice, spíže, auta, šatníku nebo jiných prostor, kde chcete zápach vyřešit. Kávová sedlina pohltí nepříjemné pachy a zanechá všechny prostory svěží.
  • Přírodní barvivo: Kávová sedlina se dá použít k barvení látek, papíru, nebo dokonce velikonočních vajíček. Jednoduše namočte sedlinu na několik hodin do horké vody, sceďte tekutinu a poté ji použijte k namáčení zvoleného materiálu.
  • Čisticí prostředek: Kávová sedlina může být použita jako přírodní abrazivo k čištění hrnců, pánví a jiných kuchyňských povrchů. Jednoduše smíchejte sedlinu s trochou mýdla a vody a zbavte se tak zaschlé špíny a mastnoty.
Doporučený článek:  Při smažení kapra je důležitý typ tuku, správná teplota i množství strouhanky

Péče o tělo

  • Tělový peeling: Smíchejte použitou kávovou sedlinu s olejem vhodným na tělo a použijte ji jako tělový peeling. Kávová sedlina pomůže odstranit odumřelé kožní buňky a zanechá vaši pokožku jemnou a voňavou po kávě. Kofein v kávové sedlině navíc zlepšuje krevní oběh a pomáhá tak proti celulitidě. Tento peeling navíc můžete použít i na pleť obličeje, kde vám pomůže zbavit se černých teček.
  • Oční maska: Kofein v kávové sedlině pomáhá snížit otoky a tmavé kruhy pod očima. Smíchejte sedlinu s trochou vody, abyste vytvořili pastu, a naneste ji na oblast pod očima. Nechte působit 10–15 minut a poté opláchněte studenou vodou.
  • Pleťová maska: Kávová sedlina se dá použít i jako pleťová maska. Smíchejte sedlinu s trochou medu nebo jogurtu a naneste na obličej. Nechte působit 10–15 minut a poté opláchněte teplou vodou. Tato maska rozjasní pleť a zanechá pokožku hedvábně hladkou.
Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/uses-for-coffee-grounds
.

Doporučené články