Samosběry jahod začínají. Nepoctivé chování sběračů odnášejí ti slušnější

Samosběry jahod se těší velké popularitě. Jsou výhodné jak pro milovníky tohoto ovoce, tak pro pěstitele. Ten, co si jahody sám nasbírá, profituje z nižší ceny, než pokud by si je koupil klasicky v obchodě. Pěstitel sice prodá za nižší cenu, ale zároveň má o starost méně, protože nemusí hledat a platit brigádníky na práci. Ač se to zdá jako oboustranně výhodný obchod, přece jen je tu ono nepoctivé chování lidí, kteří pro jahody vyrazí. Jaké?

Těžší nádoby

Samosběr jahod obvykle začíná zvážením vlastních nádob, které si sběrači přinesou. Už tady je možné narazit na nějaké ty finty, jak následně mít několik dekagramů jahod zdarma. Tito nepoctivci na dno daných nádob nalepí něco těžšího, aby prázdná nádoba vážila více. Poté závaží odstraní a daný hmotnostní rozdíl si odnášejí v jahodách zcela zdarma.

Doporučený článek:  Brambory zná celý svět. Korea má vlastní bramborák, v Chile se promění v kalorickou bombu

Změna řádků

Samosběry jahod řídí samotní pěstitelé, kteří své zákazníky posílají na konkrétní řádky. Jejich cílem je samozřejmě to, aby celé pole sklidili rovnoměrně. Bohužel jejich pokyny málokdo respektuje. Lidé dle svého uvážení mění pozice, na které byly posláni, a tak zůstávají nevysbírané řádky jahod, což pochopitelně pěstitelům přináší problémy.

Zdroj obrázku: Freepik

Sbírání jen velkých

Na samosběru jahod by se měly sbírat všechny zralé jahody bez ohledu na velikost. I tady ale lidé podvádějí a trhají jenom ty, které jsou velké a vizuálně přitažlivé. Ostatní na poli nechávají, což způsobuje další nutnost dodatečného sběru, podobně jako v předchozím případě.

Doporučený článek:  Hřebíček skvěle dochutí kávu i maso. Chybět nesmí v jídelníčku diabetiků

Ujídání

Asi každý si na samosběru někdy pár jahod ochutnal. S tím pěstitelé tak nějak počítají. Ale jsou i nepoctivci, kteří se na pole jedou doslova nacpat až k prasknutí. A jahody, kterých zkonzumují nemalé množství, pochopitelně nikomu nezaplatí.

Toto všechno může být na samosběrech na denním pořádku. A kdo na to doplatí? Pochopitelně ti nejslušnější, protože čím více podvodníků a nepoctivců na polích bude, tím méně rentabilní pro pěstitele bude samosběry pořádat. A tak zcela logicky bude dělat to, že začne navyšovat ceny za kilogram.

Doporučený článek:  Největším mýtům o zmrzlině lidé stále věří. Pojďme si na ně posvítit

Zdroj: Autorský text.

.

Doporučené články