Hřebíček skvěle dochutí kávu i maso. Chybět nesmí v jídelníčku diabetiků

Vůni hřebíčku si spojujeme hlavně se svařákem a perníčky. Toto koření se u nás hodně podceňuje, přitom obsahuje spoustu látek, které nám usnadní například boj s bolestmi zubů nebo krku. Stává se účinnou zbraní proti stárnutí a ztučnění jater.

Přírodní analgetikum

Náš dobře známý kuchyňský hřebíček je vlastně sušený pupen hřebíčkovce kořenného. Působí proti zánětům a bakteriím, jde o přírodní analgetikum, tedy prostředek proti bolesti. Babské rady, které doporučují při škrábání v krku právě hřebíček, nejsou žádným planým tlacháním. Totéž platí v případě, že vás začíná bolet zub. To ale není zdaleka všechno.

Doporučený článek:  5 nejčastějších mýtů o připalování jídla a jak mu předejít

Velmi cenné jsou rovněž antioxidační vlastnosti hřebíčku. Antioxidanty pomáhají proti oxidačnímu stresu, který stojí za celou řadou civilizačních chorob, například kardiovaskulárními nemocemi nebo Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou. Zároveň zpomalují stárnutí organismu.

Zdroj obrázku: Freepik

Pomoc pro diabetiky

Podle publikované studie hřebíček rovněž stabilizuje hladinu glykémie, takže by po něm měli sáhnout diabetici a ti, kteří mají zvýšenou hladinu cukru v krvi a cukrovka jim reálně hrozí. Výzkumy vědců hovoří o tom, že zařazení hřebíčku do jídelníčku snižuje riziko onemocnění jater, a to ztučnění. Nejspíše vás účinky hřebíčku zaujaly a teď přemýšlíte o tom, jak ho konzumovat, když je většinou spojen jenom s vůní vánočního svařáku a pečiva.

Doporučený článek:  Podvýživa přináší nepříjemné zdravotní potíže. Tělo ocení pravidelný a vyvážený jídelníček

Součást kari koření

Kromě vína se může hřebíček využít i do dalších horkých nápojů, a to kávy nebo kakaa. Vynikajícím nápadem je uvařit si hřebíčkový čaj. Možná jste netušili, že se hřebíček vyskytuje i ve směsi kari koření, což dost zajímavě ladí k různým masovým pokrmům. Podobně můžete jeho aroma a chuť využít v masových marinádách, zrovna tak jako omáčkách a polévkách. Zkrátka jeho využití je mnohem širší.

Zdroje:
https://www.webmd.com/diet/health-benefits-cloves
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30091738/
.

Doporučené články