Hřebíček skvěle dochutí kávu i maso. Chybět nesmí v jídelníčku diabetiků

Vůni hřebíčku si spojujeme hlavně se svařákem a perníčky. Toto koření se u nás hodně podceňuje, přitom obsahuje spoustu látek, které nám usnadní například boj s bolestmi zubů nebo krku. Stává se účinnou zbraní proti stárnutí a ztučnění jater.

Přírodní analgetikum

Náš dobře známý kuchyňský hřebíček je vlastně sušený pupen hřebíčkovce kořenného. Působí proti zánětům a bakteriím, jde o přírodní analgetikum, tedy prostředek proti bolesti. Babské rady, které doporučují při škrábání v krku právě hřebíček, nejsou žádným planým tlacháním. Totéž platí v případě, že vás začíná bolet zub. To ale není zdaleka všechno.

Velmi cenné jsou rovněž antioxidační vlastnosti hřebíčku. Antioxidanty pomáhají proti oxidačnímu stresu, který stojí za celou řadou civilizačních chorob, například kardiovaskulárními nemocemi nebo Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou. Zároveň zpomalují stárnutí organismu.

Zdroj obrázku: Freepik

Pomoc pro diabetiky

Podle publikované studie hřebíček rovněž stabilizuje hladinu glykémie, takže by po něm měli sáhnout diabetici a ti, kteří mají zvýšenou hladinu cukru v krvi a cukrovka jim reálně hrozí. Výzkumy vědců hovoří o tom, že zařazení hřebíčku do jídelníčku snižuje riziko onemocnění jater, a to ztučnění. Nejspíše vás účinky hřebíčku zaujaly a teď přemýšlíte o tom, jak ho konzumovat, když je většinou spojen jenom s vůní vánočního svařáku a pečiva.

Doporučený článek:  Nakládané okurky nechybí v žádné kuchyni. O to víc překvapí, že nemusí být zdravé

Součást kari koření

Kromě vína se může hřebíček využít i do dalších horkých nápojů, a to kávy nebo kakaa. Vynikajícím nápadem je uvařit si hřebíčkový čaj. Možná jste netušili, že se hřebíček vyskytuje i ve směsi kari koření, což dost zajímavě ladí k různým masovým pokrmům. Podobně můžete jeho aroma a chuť využít v masových marinádách, zrovna tak jako omáčkách a polévkách. Zkrátka jeho využití je mnohem širší.

Zdroje:
https://www.webmd.com/diet/health-benefits-cloves
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30091738/
.

Doporučené články