Hnojivo z bramborových slupek je ideální pro maliníky na zahradě

Maliny jsou chutným ovocem, se kterým se lze setkat na českých zahradách. Maliníky nejsou příliš náročné na pěstování. Je třeba dodržet základní pravidla péče a můžete se dočkat bohaté úrody. Tu podpoří, když rostlinám dopřejete dostatek hnojiva. Víte, že ho ani nemusíte kupovat, protože vám postačí to, co máte doma a co zpravidla vyhazujete do odpadkového koše?

Proč jíst maliny

Maliny jsou bohaté na vitamíny skupiny B a C i E, takže fungují jako antioxidant, který si umí poradit s volnými radikály. Běžně se využívají v syrovém stavu do smoothie, koktejlů, lze z nich upéct koláče. Šťáva z malin pomáhá při horečkách a zánětlivých nemocích, jako je zánět průdušek nebo revma.

Doporučený článek:  Správně nasušené houby se budou hodit po celou zimu. Zpracovat je lze na sto způsobů

V lidovém léčitelství se listy maliníku používají ke kloktání a k potírání kožních chorob. Přidávají se také do bylinných čajů.

Zdroj obrázku: Freepik

Domácí hnojivo z bramborových slupek

Při vaření se brambory v kuchyni používají často. Jejich slupky nejčastěji končí v odpadkovém koši bez dalšího využití. Přitom obsahují cenné živiny, takže mohou být ještě užitečné. Až budete příště brambory loupat, slupky z nich si nechte. Použijete je jako domácí hnojivo.

Bramborové slupky jsou bohaté na draslík, železo, hořčík, fosfor a škrob. Draslík se účastní fotosyntézy rostlin, zlepšuje jejich imunitu a reguluje hospodaření s vodou. Železo, hořčík a fosfor podporují růst rostliny. Škrob stimuluje klíčení semen a urychluje růst kořenů.

Doporučený článek:  Kávová sedlina je cenné hnojivo pro zahradní rostliny

Jak připravit hnojivo z bramborových slupek

Pro přípravu hnojiva použijte 100 g bramborových slupek a 1 litr vroucí vody. Slupky dáte do vody a necháte vychladnout. Pak už jen stačí roztok nalít do konve a zalévat. Hodí se pro aplikaci na maliny, kterým dodá živiny pro bujný růst i tvorbu plodů. Hnojivo používejte jednou za tři týdny. Kromě maliníků je možné ho použít také na rybíz a kořenovou zeleninu.

Zdroj: https://balconygardenweb.com/potato-peel-uses-in-the-garden/, https://www.britannica.com/plant/raspberry, https://www.healthline.com/nutrition/raspberry-nutrition, https://www.webmd.com/diet/red-raspberry-leaf-tea-health-benefits, https://potatogoodness.com/nutrition/,
.

Doporučené články