O zmrzlině koluje mnoho mýtů – například v tom, že pomáhá při bolestech v krku. Každý z nás už jistě slyšel i větu, že „na zmrzlinu je moc zima“. Co je na těchto mýtech pravdy? Je konzumace zmrzliny v zimním období bezpečná, nebo může způsobit infekci? A opravdu pomáhá při bolestech? Podívejte se na nejznámější tvrzení o zmrzlině.
Pomáhá při angíně
Angína vzniká nejčastěji množením bakterií v ústech nebo virovou infekcí. Způsobuje silnou bolest, která se zvyšuje při polykání. Navíc způsobuje otoky uvnitř úst a výrazné zvětšení krčních mandlí včetně hnisavých vředů. Při angíně je velmi obtížné jíst pevnou stravu, proto se doporučují tekuté či polotekuté produkty a právě zmrzlina. Její nízká teplota může poskytnout dočasnou úlevu od bolesti.
Navzdory tomu konzumace zmrzliny během nákazy není dobrý nápad. Pokles teploty v ústech a krku oslabuje imunitní systém a znemožňuje tělu bojovat s patogeny. Infekce pak může trvat déle. Na druhou stranu je třeba říct, že občasné ledové obklady nebo jedna zmrzlina nezpůsobí žádné nežádoucí účinky. Přesto je lepší během nákazy konzumovat pouze potraviny při pokojové teplotě.
V zimě po ní budeme nemocní
Často slýcháme, že počasí konzumaci zmrzliny nepřeje. Nic nemůže být dál od pravdy – největší nebezpečí onemocnění totiž hrozí v létě. V teplých dnech vede konzumace studených nápojů nebo jídla k rychlému stažení cév a teplotnímu šoku, kvůli kterému je tělo náchylnější k infekcím a nemocem. Zmrzlina v zimě žádné nebezpečí nepředstavuje.
Konzumaci zmrzliny se doporučuje pro pacienty stomatologie a ORL. Po extrakci zubu nebo jiném stomatologickém krvácení může lékař doporučit konzumaci chlazených potravin, aby krvácení ustalo dříve. Zmrzlina se doporučuje i po odstranění mandlí, jelikož zmírňuje bolest a otoky. Kromě toho zlepšuje náladu a vnitřní pohodu především u malých pacientů.
Zdroj: https://frozendessertsupplies.com/blogs/news/debunking-3-common-myths-about-ice-cream-and-other-frozen-treats