S rostoucími cenami potravin lidé šetří a kupují méně kvalitní produkty

Lidé začali vlivem inflace a růstu cen potravin šetřit na jídle, v nákupních košících v obchodech často končí výrobky nižší kvality nebo produkty, které jsou plné stabilizátorů a náhražek. Odborníci na výživu bijí na poplach, ekonomická krize může mít vážné dopady na zdraví obyvatel, nadto hrozí ještě větší nárůst nadváhy a obezity. Už nyní se vyskytuje ve stravě průměrného člověka 70 procent zpracovaných potravin a ročně dostaneme do těla přes dva kilogramy aditiv. Na co si dát při výběru pozor a jak jíst zdravě i při rostoucích cenách?

„Vodní šunky“ a další zpracované potraviny

Co se skrývá v šunce? Většina konzumentů má pocit, že ve výběrové nebo prémiové šunce se nachází z valné většiny vepřové maso. Často namísto masa se jedná o vodu. Podle doktorky Ewy Trzetrzelewské-Lalikové, polské odbornice na potraviny a výživu, tvoří takzvané „vodní šunky“ až 95 procent výrobků na trhu. „Podstatou klamání zákazníků je zvětšení objemu až 2,5krát pomocí vodní injektáže, přičemž se do šunky přidávají též další plnidla a stabilizátory.“ Obdobných metod se užívá i u jiných masných nebo zpracovaných potravin, proto radou číslo jedna je číst etikety se složením.

Doporučený článek:  Bernard se ptá na kvalitu piva zákazníků přímo u výčepu

Více levných a zpracovaných potravin

Ceny potravin rostou už několikátý měsíc v řadě a na pultech obchodů se vyskytuje stále více levných a vysoce zpracovaných výrobků, které charakterizuje dlouhá trvanlivost, která je vykoupena množstvím použitých chemikálií. Běžně se přidávají emulgátory, umělá barviva, konzervační látky, plniva, stabilizátory, zahušťovadla, zvýrazňovače chuti. Jedná se o povolené přísady, díky kterým jídlo vypadá zajímavě a smyslně voní, ale jsou důvodem pro růst zdravotních obtíží, alergií a nadváhy. Nejhorší dopad mají tyto výrobky na děti.

Doporučený článek:  Červené rýži se ostatní druhy nevyrovnají. Je mnohem zdravější a chuťově bezkonkurenční
Zdroj obrázku: Freepik

Zdravě nehledě na inflaci

Jak vybírat potraviny v době rostoucích cen? Především je nutné číst složení jednotlivých výrobků, ideálně vyřadit zpracované potraviny z jídelníčku nebo vybírat výrobky, které mají co nejkratší složení. Cena není u kvality určující, důležité je sledovat obsah jednotlivých živin. Základem jídelníčku musí být celozrnné výrobky a ovesné vločky, které jsou levnou alternativou pro přípravu snídaně i večeře. Mezi další levné a výživné potraviny patří krupice, otruby nebo kroupy.

Výhoda luštěnin nebo bílých jogurtů

Obdobně expertka na výživu doporučuje luštěniny, jako jsou fazole, čočka, hrách nebo cizrna. Ušetřit mohou lidé při vyřazení sladkostí, které mohou nahradit lokální výpěstky, především jablka, angrešt, švestky nebo hrušky. U masa nebo mléčných výrobků se nevyplatí šetřit, namísto kvantity je dobré volit kvalitu, protože laciné analogické výrobky jsou plné zahušťovadel a přídatných látek. U jogurtů se vyplatí volit bílé přírodní výrobky, do kterých se může přidat sušené ovoce nebo domácí marmeláda. Při nákupu je pak vždy nutné myslet na to, že dočasné úspory se odrazí na zdraví, proto se nedoporučuje šetřit na kvalitních tucích.

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7065490/, https://pzie.kwspz.pl/pl/tag/ewa-trzetrzelewska-lalik/, https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/processed-foods/, https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/what-should-you-eat/whole-grains/, https://medlineplus.gov/ency/patientinstructions/000726.htm, https://www.medicalnewstoday.com/articles/322295
.

Doporučené články