Řepkový olej je vhodný ke smažení a pro tělo je zdravý

Pro spoustu lidí je olivový olej etalonem kvality a na ostatní rostlinné oleje se dívají skrz prsty. A přitom nemá tento olej v české kuchyni žádnou velkou tradici, ve velkém k nám pronikl až v posledních dekádách. Naopak řepkový olej je naší kuchyni velmi blízký, a přesto na něj mnozí koukají skrz prsty. Zcela nezaslouženě. Je totiž mnohem kvalitnější a zdraví prospěšnější než oblíbenější slunečnicový olej.

Zdravé tuky

Hlavní rozdíl mezi zdravými a nezdravými tuky dělají typy mastných kyselin, které tyto oleje obsahují. Třeba takové sádlo je sice chutné a správný guláš se bez něj neobejde, z výživového hlediska je to ale velmi nezdravá surovina. Řepkový olej má na rozdíl od sádla vysoký obsah zdravých nenasycených mastných kyselin omega-3, omega-6 a omega-9. Tyto kyseliny navíc mezi sebou mají optimální poměr.

Doporučený článek:  Jedno jablko denně je klíčem ke zdraví. Skvělé je samotné i jako sladký dezert

Vitamíny E a K

Určitě si pamatujete na populární poučku, ve které sprosté slovo napovídá, které vitamíny jsou rozpustné v tucích. Řepkový olej je přitom bohatý na dva z těchto tří vitamínů, konkrétně E a K. Oba jsou pro náš organismus velmi důležité a například v ovoci je naleznete jen ve stopovém množství, neboť ovoce má minimální obsah tuků.

Zdroj obrázku: Freepik

Univerzální využití

Podobně jako podstatně dražší olivový olej se řepkový olej hodí na vaření i do studené kuchyně. Třeba na smažení je dokonce vhodnější než olivový olej, protože je odolnější vůči vyšším teplotám a později se začne připalovat. Dokonce i v jižní Evropě profesionální kuchaři raději sáhnou při smažení po řepkovém oleji než po tom olivovém.

Doporučený článek:  Nenápadná slinivka je pro trávení klíčová. Nevhodná strava ji může nenávratně poškodit

Lokální potravina

Dalším nesporným benefitem řepkového oleje je, že jde z našeho pohledu o lokání potravinu, která tak má minimální uhlíkovou stopu. Tedy v porovnání s olivovým olejem, který k nám z lokalit, kde se tradičně olivy pěstují, musí urazit nejméně tisíc kilometrů, často však putuje i necelé tři tisíce kilometrů, než se dostane do naší kuchyně.

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/what-to-know-about-rapeseed-oil, https://www.healthline.com/nutrition/rapeseed-oil, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9962526/, https://www.bbcgoodfood.com/glossary/rapeseed-oil-glossary
.

Doporučené články