Postřik z mléka sníží populaci mšic na zahradě

Mšice, drobný a nenasytný hmyz, dokáže napáchat velké škody i na těch nejpečlivěji udržovaných zahradách. Tito běžní škůdci se mohou rychle přemnožit a způsobit rozsáhlé poškození rostlin vysáváním životně důležitých živin a šířením chorob. Naštěstí existuje organická a ekologicky šetrná pomoc – mléko.

Mšice jsou nenasytné a nejvíce si smlsnou na naší zahradě

Mšice se živí mízou rostlin, primárně se zaměřují na listy, stonky a poupata. Tento hmyz sající šťávu má specializované ústní ústrojí, které propíchne povrch rostliny, což mu umožní proniknout do mízy bohaté na živiny protékající cévním systémem rostliny.

Ačkoli jsou mšice jednotlivě neškodné, jejich společný dopad může být zničující. Když mšice propichují rostliny, aby extrahovaly mízu, způsobují viditelné poškození, včetně kroucení listů, zastavení růstu, deformovaných květů a vytváření lepkavých zbytků medovice. Kromě toho mohou mšice přenášet virová onemocnění z infikovaných rostlin na zdravé, což dále zhoršuje poškození.

Zdroj obrázku: Freepik

Využití síly mléka

Mléko obsahuje různé sloučeniny, včetně proteinů a enzymů, které přispívají k jeho insekticidním vlastnostem. Přesné mechanismy, kterými mléko odpuzuje mšice, nejsou dosud zcela pochopeny. Studie však naznačují, že mléko narušuje potravní chování mšic a následně tak i jejich schopnost reprodukce, čímž snižuje jejich populaci.

Doporučený článek:  Jediná ingredience promění šálek kávy v podzimní nápoj plný antioxidantů a neodolatelné vůně

Jak na to:

  1. Chcete-li vytvořit účinný roztok na bázi mléka, smíchejte stejné díly mléka a vody. Důkladně promíchejte a nalijte roztok do rozprašovače.
  2. Směs mléka a vody bohatě nastříkejte na postižené rostliny se zaměřením na oblasti, kde se mšice koncentrují. Ujistěte se, že jste zakryli horní i spodní povrch listů.
  3. Pro dosažení optimálních výsledků opakujte aplikaci mléčným sprejem každých několik dní, dokud nebudou mšice vyhubeny. Rostliny pečlivě sledujte, abyste zajistili, že se napadení nevrátí.
Zdroj: https://www.ilonasgarden.com/milk-aphid-control/
.

Doporučené články