Postřik z mléka sníží populaci mšic na zahradě

Mšice, drobný a nenasytný hmyz, dokáže napáchat velké škody i na těch nejpečlivěji udržovaných zahradách. Tito běžní škůdci se mohou rychle přemnožit a způsobit rozsáhlé poškození rostlin vysáváním životně důležitých živin a šířením chorob. Naštěstí existuje organická a ekologicky šetrná pomoc – mléko.

Mšice jsou nenasytné a nejvíce si smlsnou na naší zahradě

Mšice se živí mízou rostlin, primárně se zaměřují na listy, stonky a poupata. Tento hmyz sající šťávu má specializované ústní ústrojí, které propíchne povrch rostliny, což mu umožní proniknout do mízy bohaté na živiny protékající cévním systémem rostliny.

Doporučený článek:  Rajčata můžeme zpracovat na sto způsobů. Využití najdou i ta nezralá

Ačkoli jsou mšice jednotlivě neškodné, jejich společný dopad může být zničující. Když mšice propichují rostliny, aby extrahovaly mízu, způsobují viditelné poškození, včetně kroucení listů, zastavení růstu, deformovaných květů a vytváření lepkavých zbytků medovice. Kromě toho mohou mšice přenášet virová onemocnění z infikovaných rostlin na zdravé, což dále zhoršuje poškození.

Zdroj obrázku: Freepik

Využití síly mléka

Mléko obsahuje různé sloučeniny, včetně proteinů a enzymů, které přispívají k jeho insekticidním vlastnostem. Přesné mechanismy, kterými mléko odpuzuje mšice, nejsou dosud zcela pochopeny. Studie však naznačují, že mléko narušuje potravní chování mšic a následně tak i jejich schopnost reprodukce, čímž snižuje jejich populaci.

Doporučený článek:  Díky obyčejnému plevelu porostou rajčata mnohem rychleji a obsypou se bohatými plody

Jak na to:

  1. Chcete-li vytvořit účinný roztok na bázi mléka, smíchejte stejné díly mléka a vody. Důkladně promíchejte a nalijte roztok do rozprašovače.
  2. Směs mléka a vody bohatě nastříkejte na postižené rostliny se zaměřením na oblasti, kde se mšice koncentrují. Ujistěte se, že jste zakryli horní i spodní povrch listů.
  3. Pro dosažení optimálních výsledků opakujte aplikaci mléčným sprejem každých několik dní, dokud nebudou mšice vyhubeny. Rostliny pečlivě sledujte, abyste zajistili, že se napadení nevrátí.
Zdroj: https://www.ilonasgarden.com/milk-aphid-control/
.

Doporučené články