Nedostatek vody se týká každého z nás. I v České republice už jsou oblasti, ve kterých voda chybí, takže se musejí zavádět různá úsporná opatření. K nim patří například zákaz zalévání zahrady pitnou vodou z kohoutku nebo napouštění zahradních bazénů. I vy můžete s vodou začít šetřit a přispět k dobré věci. Kromě toho se toto vaše chování pozitivně promítne do nákladů za spotřebu vody. Jak na to?
Zkontrolujte vodovodní kohoutky
Kapající kohoutek je zdrojem velkých úniků vody. Ani se to nezdá, ale takto vám zbytečně do odpadu odtečou litry této drahocenné tekutiny. Určitě stojí za to doma překontrolovat, jak na tom vodovodní kohoutky jsou. Platí to i o nádržce na vodu u toalety, která čas od času přestává dobře těsnit. Na kohoutky vodovodu je dobré nainstalovat perlátory, což jsou sítka s velmi jemnými oky, která vodu provzdušňují, a tím snižují její spotřebu.
Čištění zubů nebo mytí nádobí
Velmi často se stává, že si lidé čistí zuby při puštěné vodě z vodovodního kohoutku. Je to zvyk, který vás ale stojí zase litry vody navíc. Přitom by voda u toho nemusela vůbec téct. Stačí ji použít na začátku celé procedury a na jejím konci při vyplachování úst.
Zlozvykem je také umývání nádobí pod tekoucí vodou. Zde by stačilo si napustit vodu do dřezu a v ní nádobí ručně umýt. Je to ekonomičtější, protože vody rozhodně tímto způsobem spotřebujete méně.
Jak na zalévání zahrady
Nejlevnější je voda, která naprší. Není sice určená k pití, protože se jedná o užitkovou vodu, ale na zalévání zahrady je přímo ideální. Pořiďte si proto domů velké nádoby, do kterých budete během dešťů vodu sbírat. Pak ji můžete využít k zavlažování pomocí konve.
Podobně lze šetřit vodou v kuchyni, když například oplachujete zeleninu. Můžete ji sbírat do nádoby a pak ji využít k zalévání pokojových rostlin.
Zdroj: https://www.homebuilding.co.uk/advice/saving-water