Obávaný plevel jde skvěle využít pro zdraví i krásu. Kopřivová tinktura vám nesmí chybět

Kopřiva je považovaná za vytrvalý plevel, ale díky svým skvělým vlastnostem je také široce používaná v kosmetice a farmacii. Oblíbená je ve formě sušených listů, čajů, oplachů na vlasy nebo šamponů. Kopřivu však můžete využít i v mnoha jiných případech.

Kopřiva a její vlastnosti

Celá rostlina obsahuje mnoho cenných látek, jak kořen, tak listy. Mezi nejdůležitější látky v kopřivě patří:

  • vápník,
  • železo,
  • křemík,
  • hořčík,
  • vitamíny C, K, skupiny B,
  • serotonin,
  • flavonoidy,
  • kyselina máselná, kyselina kávová, kyselina jantarová.
Doporučený článek:  Po těžkém jídle uleví bylinná tinktura, jejíž kouzelné složení přinese rychlou úlevu

Její nejznámější vlastnosti jsou močopudné čili zlepšuje proces očisty organismu. Navíc se doporučuje pro diabetiky, jelikož dokáže normalizovat hladinu cukru v krvi. Kopřiva se však také široce užívá v kosmetickém průmyslu, zejména posiluje vlasy, zklidňuje projevy akné, pomáhá v boji proti lupům a zabraňuje dalším kožním problémům včetně ekzému nebo různých vyrážek.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak připravit kopřivovou tinkturu?

Je nutné nasbírat mladé kopřivové výhonky a ihned z nich získat šťávu. Listy kopřivy zalijeme horkou vodou, osušíme a vylisujeme odšťavňovačem. K vytvoření tinktury budete potřebovat půl litru šťávy a půl litru lihoviny. Obě tekutiny smíchejte a odložte bokem alespoň na dva dny. Rostliny sbírejte zejména na místech mimo silnice a zabydlené oblasti. Tak se vyhnete kontaminaci nebezpečnými látkami.

Doporučený článek:  Zbylé vařené brambory jsou jako stvořené pro kulinářské zázraky. Knedlíky nebo řízečky nadchnou každého

Tinktura se dá vyrobit také z kořenů rostliny a vyplatí se to udělat ideálně na podzim, kdy mají kořeny nejvíce cenných složek. Půl kila kořenů kopřivy je třeba nakrájet na malé kousky a zalít alkoholem nebo vodkou. Odložte na tmavé místo a každých pár dní protřepejte.

Kdy tinkturu použít?

Tinktura se doporučuje lidem, kteří chtějí očistit tělo od toxinů. Měli by ji užívat lidé s problémy trávicího ústrojí – protože urychluje trávicí proces a také zvyšuje chuť k jídlu.

Zdroj: https://organicalcohol.com/recipe-nettle-tincture/
.

Doporučené články