Kopřiva je považovaná za vytrvalý plevel, ale díky svým skvělým vlastnostem je také široce používaná v kosmetice a farmacii. Oblíbená je ve formě sušených listů, čajů, oplachů na vlasy nebo šamponů. Kopřivu však můžete využít i v mnoha jiných případech.
Kopřiva a její vlastnosti
Celá rostlina obsahuje mnoho cenných látek, jak kořen, tak listy. Mezi nejdůležitější látky v kopřivě patří:
- vápník,
- železo,
- křemík,
- hořčík,
- vitamíny C, K, skupiny B,
- serotonin,
- flavonoidy,
- kyselina máselná, kyselina kávová, kyselina jantarová.
Její nejznámější vlastnosti jsou močopudné čili zlepšuje proces očisty organismu. Navíc se doporučuje pro diabetiky, jelikož dokáže normalizovat hladinu cukru v krvi. Kopřiva se však také široce užívá v kosmetickém průmyslu, zejména posiluje vlasy, zklidňuje projevy akné, pomáhá v boji proti lupům a zabraňuje dalším kožním problémům včetně ekzému nebo různých vyrážek.
Jak připravit kopřivovou tinkturu?
Je nutné nasbírat mladé kopřivové výhonky a ihned z nich získat šťávu. Listy kopřivy zalijeme horkou vodou, osušíme a vylisujeme odšťavňovačem. K vytvoření tinktury budete potřebovat půl litru šťávy a půl litru lihoviny. Obě tekutiny smíchejte a odložte bokem alespoň na dva dny. Rostliny sbírejte zejména na místech mimo silnice a zabydlené oblasti. Tak se vyhnete kontaminaci nebezpečnými látkami.
Tinktura se dá vyrobit také z kořenů rostliny a vyplatí se to udělat ideálně na podzim, kdy mají kořeny nejvíce cenných složek. Půl kila kořenů kopřivy je třeba nakrájet na malé kousky a zalít alkoholem nebo vodkou. Odložte na tmavé místo a každých pár dní protřepejte.
Kdy tinkturu použít?
Tinktura se doporučuje lidem, kteří chtějí očistit tělo od toxinů. Měli by ji užívat lidé s problémy trávicího ústrojí – protože urychluje trávicí proces a také zvyšuje chuť k jídlu.
Zdroj: https://organicalcohol.com/recipe-nettle-tincture/