Zázračný řebříček roste na každém rohu. Vyzkoušejte jeho účinky při koupeli nebo v domácí tinktuře

Řebříček je extrémně užitečná rostlina. Je snadno dostupná, ale silně podceňovaná. Dá se s úspěchem používat při zdravotních neduzích, ale i jako doplněk do koupele. Řebříček je druh rostliny z čeledi hvězdnicovitých, vyskytuje se na celém našem území. Jeho výška může dosahovat až 80 cm, je pokrytý jemnými chloupky a má dlouhé zpeřené listy.

Řebříček musíte nejdřív zpracovat

Řebříček poznáme podle bělavých květů, které se objevují od července do října. Konzumace syrového, nezpracovaného řebříčku může skončit otravou, která se projevuje vyrážkami, bolestmi hlavy a malátností. Dětem mladším 12 let se konzumace nedoporučuje vůbec. Užívání může být naopak prospěšné při menstruačních bolestech, protože má diastolický účinek.

Doporučený článek:  Voňavé bylinky ochutí pokrmy i v zimě. Oblíbené druhy lze jednoduše nasušit do zásoby

Dále se užívání řebříčku doporučuje při problémech s neplodností u žen a v období menopauzy, jelikož obsahuje fytoestrogeny. Má uklidňující účinky a je mimořádně přínosný při léčbě kožních problémů. Řebříček také pomáhá při hojení ran, nemocech ledvin, infekcích, poruchách chuti k jídlu a trávení, zánětech sliznic a vředových onemocněních. Je také velmi populárním prostředkem v boji proti křečovým žilám.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak si připravit koupel?

Tato skvělá bylina, kterou si můžeme sami natrhat téměř kdekoliv na louce, je vynikající přísadou do relaxační koupele. Pro přípravu roztoku potřebného ke koupeli budete potřebovat 100 gramů sušeného řebříčku, které zalijete studenou vodou a necháte 12 hodin louhovat. Poté je třeba roztok scedit a ohřát na příjemnou teplotu. Připravenou směs nalijte do vany.

Doporučený článek:  Bylinky a listovou zeleninu udrží správné skladování déle čerstvé

Z řebříčku si také můžete připravit léčivou tinkturu, jejíž konzumace je pro dospělé lidi zcela bezpečná. Na přípravu je velmi jednoduchá, ale vyžaduje trochu trpělivosti. Dostatečné množství rostliny zalijte vodkou nebo jiným podobným silným alkoholem, umístěte na teplé místo po dobu 6 týdnů a občas protřepte. Po uplynutí této doby sceďte a přidejte pár kapek do nápoje. Pijte každý den.

Zdroj: https://www.indigo-herbs.co.uk/natural-health-guide/benefits/yarrow
.

Doporučené články