I přesto, že pěstování kanadské borůvky je poměrně náročné, na zahradě si ji vysazuje stále více zahrádkářů. To vše kvůli lahodné chuti ovoce, ze kterého se dají připravovat nejrůznější dobroty. Plody jsou navíc plné prospěšných živin, a pokud se o své keře správně staráme, výnos může být opravdu impozantní. Jedním z faktorů ovlivňujících stav borůvky je to, co pěstujeme vedle ní.
Borůvky jsou velmi zdravé
Tato pozoruhodná rostlina pochází ze Severní Ameriky. Je příbuzná s borůvkou lesní, ale její plody jsou objemnější a jen těžko si je spletete s jinými sezónními bobulemi. Borůvky se mohou jíst bez jakékoliv úpravy, ale můžete je přidat například i do smoothie nebo jiného koktejlu, ovocného salátu, dezertů nebo domácího pečiva.
Kanadské borůvky velmi dobře snáší mražení, takže pokud se vám urodí ovoce víc, než jste schopní spotřebovat, bez obav ho můžete uchovávat v mrazáku. Kromě lahodné chuti nelze opomenout také vliv borůvek na zdraví. Snižují riziko rakoviny, udržují zrak v dobré kondici a pomáhají udržovat krevní tlak pod kontrolou.
Co sázet a naopak nesázet vedle borůvky?
Kanadská borůvka je poměrně tolerantní soused. Roste dobře v blízkosti zeleniny, malých keřů nebo řebříčku. Co byste naopak vedle ní vysazovat neměli, to je jabloň, která může rostlinu oslabovat. Obecně se vyvarujte vysazování vysokých stromů v blízkosti borůvek, budou bránit přístupu světla. Stromy a vysoké keře by od borůvky měly být vzdálené alespoň pár metrů.
I přesto, že uděláte všechno správně, může se stát, že rostlina neplodí. Pak může být příčinou málo slunečního svitu a vystavení silnému větru. Kanadská borůvka patří mezi kyselomilné rostliny, takže půda by měla být mírně alkalická. Zkuste také okolo ní rozsypat mulč, který bude bránit rychlému odpařování vlhkosti, rostlina je citlivá na sucho. Také bude chránit kořenový systém před zamrznutím. Čas od času rostlinu přihnojte.
Zdroj: https://extension.umn.edu/fruit/growing-blueberries-home-garden