Mlsání bez výčitek: domácí sušené švestky vydrží ve spíži déle než rok

Pozdní podzim je ve znamení tuzemských švestek. Tradiční odrůdy dozrávají v říjnu, kdy chutnají skvěle syrové, ale mohou se též zpracovat na zimu ve formě povidel nebo sirupů. Švestky často končí v sudu na kvas, který následně putuje do pálenice. Toto ovoce patří rozhodně pro svou nezaměnitelnou chuť mezi nejoblíbenější české dary přírody. Navíc se mohou také skladovat sušené, když je úroda obrovská. Jakým způsobem se švestky suší, aby nedošlo k jejich znehodnocení plísněmi?

Doporučený článek:  Jednoduchý recept na nakládané okurky, které budou dokonale křupavé

Příprava na sušení

Jako v případě skladování jiných druhů ovoce nebo zeleniny také šestky určené k sušení se musí pozorně vybírat. Jednotlivé kusy musí být perfektně zralé a zcela nepoškozené na povrchu, červivé nebo natlučené se musí vytřídit. Následně se dokonale omyjí studenou vodou a blanšírují. Ponoří se do misky s vařící vodou asi na tři minuty, poté se zchladí studenou. Po osušení se kusy vypeckují a mohou se pomocí nože rozpůlit nebo rozčtvrtit.

Zdroj obrázku: Freepik

Sušení v troubě

Zatímco v letním období se mohou různé druhy ovoce, houby nebo bylinky sušit na vzduchu nebo na slunci, během pozdního podzimu tato možnost není, proto se švestky doporučuje sušit v troubě při nízké teplotě. Nesmí dojít k jejich připálení nebo upečení, při vyšších teplotách může navíc slupka na povrchu popraskat. Plech se vyloží pečicím papírem a švestky se rozprostřou jedna vedle druhé v rovnoměrné vrstvě.

Doporučený článek:  Rebarborový nápoj překvapí sladkokyselou chutí. Je skvělý do dezertu, koktejlů i samotný

Dvoufázový proces pro dokonalý výsledek

Švestky se suší ve dvou fázích, v té první se nastaví teplota na 50 stupňů Celsia a může se přidat funkce horkého vzduchu. Toto stádium musí trvat asi čtyři hodiny, přičemž při vrásčení povrchu švestek se musí trouba vypnout a nechat plody zchladnout. V druhé fázi se teplota nastaví na 60 stupňů Celsia a švestky se nechají sušit ještě asi pět nebo šest hodin, aby měly tmavou a lesklou slupku. Po zchladnutí se uchovávají ve skleněné uzavíratelné nádobě v chladu a temnu, jejich trvanlivost je 18 měsíců.

Zdroj: https://www.marthastewart.com/1144494/oven-dried-plums
.

Doporučené články