Léto je pomalu pryč, šťavnatému ovoci ale ještě není konec. Na maďarské švestky se vyplatí počkat

Maďarská švestka má pravděpodobně své kořeny v Malé Asii, k nám se však dostala z Maďarska a tomu vděčí za své jméno. Má vejcovité plody ve tvaru slzy a fialově námořnickou barvu. V závislosti na oblasti, ve které se pěstuje, její dužina nabývá barvy od zelenožluté až po oranžovou.

Podzimní potěšení

Pevná a šťavnatá, s chrupavčitou strukturou ve zralém ovoci dokáže zaujmout svou chutí. Nejlepší plody bývají na přelomu léta a podzimu. Zdaleka největší výhodou švestek je velmi vysoký obsah antioxidantů. V tomto žebříčku švestka vede před borůvkami, třešněmi, jablky, broskvemi, pomeranči nebo hrozny. V boji proti volným radikálům je na druhém místě. Nejenže oddaluje proces stárnutí, ale také snižuje riziko rakoviny, kardiovaskulárních onemocnění nebo diabetu druhého typu.

Doporučený článek:  Tučná a sladká jídla jsou pro játra pohroma. Oblíbené ovoce podpoří jejich regeneraci

Švestka navíc zabraňuje osteoporóze a pomáhá v boji proti obezitě. Je bohatá na vlákninu a sorbitol. Švestky čerstvé i sušené mají příznivý vliv na regulaci střevní peristaltiky a pomáhají v boji proti zácpě. A co víc, jsou pokladem vitamínů A, C, E, K a vitamínů skupiny B. Kromě toho obsahují množství minerálů jako draslík, fosfor, vápník, měď, mangan, zinek, železo a jsou zdrojem aminokyselin.

Zdroj obrázku: Freepik

Švestky však nejsou pro každého

Lidé trpící vředy nebo gastrointestinálním zánětem by se jich měli vzdát. Kvůli vysokému obsahu kyseliny šťavelové připravují tělo o vápník. To je důležitá informace pro ty, kteří mají problémy s ledvinami. Oxaláty se mohou hromadit v ledvinách a močovém měchýři, což způsobuje ledvinové kameny.

Doporučený článek:  Cuketa je všestranná zelenina, její pěstování není těžké

Kyselé švestky však zase podporují funkci jater a pomáhají při léčbě její stagnace, cirhózy, tvrdnutí, zvětšení a dehydratace. Působí proti účinkům konzumace těžkých a mastných potravin. Působí jako rozpouštědlo, rozkládají tuky a bílkoviny. Také zlepšují metabolismus vody v těle. Během trávení pomáhají rozpouštět minerály usnadňující jejich vstřebávání. Podle čínské medicíny je kyselé jídlo nejlepší pro roztržitou mysl a na podzim s nástupem chladnějších dnů nám přináší harmonii.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/benefits-of-plums-prunes
.

Doporučené články