Tučná a sladká jídla jsou pro játra pohroma. Oblíbené ovoce podpoří jejich regeneraci

I když na svá játra myslíme mnohem méně častěji než například na srdce, mají stejně důležitou roli v našem těle. Obvykle si na ně vzpomeneme až tehdy, když nastane problém. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení, že játrům škodí jen alkohol, nedělají jim dobře ani léky, výrobky z rychlého občerstvení, nezdravé jídlo, sladkosti nebo cigarety.

Čas na posílení jater

I když si užijeme vánoční pochoutky, náš trávicí trakt bude fungovat plnou rychlostí. A přestože obvykle uvažujeme o přetíženém žaludku, totéž platí pro játra. Jsou to ona, která filtrují, čistí, neutralizují, ukládají a produkují žluč, což podmiňuje trávení tuků. Játra se mohou regenerovat. Koneckonců, denně pracují s toxiny, které pocházejí ze stimulantů, léků, potravin, vody a vzduchu.

Doporučený článek:  Tajný spalovač tuků, se kterým je hubnutí hračka: stačí každý den několik loků

Jsou mimořádně odolná vůči škodlivým látkám, což ale neznamená, že jsou nezničitelná. Prevence je levnější a méně přitěžující než léčba. Proto dnes, s ohledem na vánoční svátky, stojí za to zahrnout do denního menu nejen běžně známý ostropestřec, ale také ovoce, které podporuje játra při vykonávání všech funkcí.

Zdroj obrázku: Freepik

Grapefruit pro regeneraci

Grapefruit se již dlouho považuje za nejlepší ovoce pro diabetiky. Stále se mluví příliš málo o jeho příznivém účinku na největší orgán v lidském těle a určitě si zaslouží být nazýván „zdravým ochráncem jater“. Toto šťavnaté citrusové ovoce je skutečnou pokladnicí antioxidantů. Obsahuje nejen vitamín C, který je známý svými antioxidačními vlastnostmi, ale i naringin, který je zodpovědný za hořkou chuť ovoce.

Doporučený článek:  Ovoce s nízkým glykemickým indexem a velkým množstvím vody podporuje hubnutí

Tmavé hrozny také oplývají antokyany a množstvím dalších složek s antioxidačními vlastnostmi. Ovoce i hroznová šťáva se doporučují nejen profylakticky, ale také při léčbě. Konzumovat by se měly dlouhodobě – minimálně tři měsíce – pomůžou regenerovat jaterní buňky, a dokonce zmírňují příznaky způsobené nealkoholickým ztučněním jater.

Zdroj: https://www.amsety.com/livermatters/what-to-eat/fruits-that-are-good-for-your-liver-health/
.

Doporučené články