Elixír zdraví s takřka magickými účinky: tinktura z jeřabin nesmí chybět v žádné domácí lékárničce

Z procházek se vracíme s plnými kapsami kaštanů a žaludů. Ještě lepší však je, když si přineseme jeřabiny. Tyto červené plody mají spoustu léčivých vlastností. Syrové nejsou k jídlu, ale po tepelné úpravě si z nich můžete připravit džem, džus, čaj nebo i zmiňovanou tinkturu.

Kdy sbírat jeřabiny

Jeřáb roste nejen v Evropě, ale také v jihozápadní Asii a západní Sibiři. Existuje téměř 80 druhů tohoto stromu, ale u nás se setkáme jen s několika. Mnoho lidí neumí rozeznat tento strom, dokud se na něm neobjeví plody ve formě malých kuliček. Právě ty jsou nejcennější léčivou surovinou jeřábu.

Doporučený článek:  Se zápachem z úst pomohou bylinky a správná ústní hygiena

Léčivé vlastnosti se připisují také listům a květům tohoto stromu. Plody jeřábu nelze přehlédnout, proto je lze nalézt bez větších obtíží. První zralé plody se objevují v první polovině září, pokud byly teploty příznivé. Se sklizní je však lepší počkat do října. Znalci tvrdí, že plody jeřabiny se nejlépe sklízejí až po mrazech, protože v důsledku nízké teploty ztrácí typickou hořkost.

Zdroj obrázku: Freepik

Cenné přísady

Jeřabiny jsou skvělým zdrojem vitamínu C. V tomto ohledu jsou dokonce na stejné úrovni jako citrusy. Dodají také solidní dávku betakarotenu, této složky poskytují více než mrkev. Kromě toho v jeřabinách najdeme vitamíny skupiny B, vitamín E, vitamín K, draslík, sodík, hořčík, vápník, měď a zinek, dále obsahují organické kyseliny, hlavně kyselinu parasorbovou, kyselinu vinnou a citrónovou. Najdeme v nich také flavonoidy, třísloviny a pektin.

Doporučený článek:  Dýňový sirup můžeme připravit dvěma jednoduchými způsoby

Na tinkturu budete potřebovat 1 kg zralých jeřabin, 1 l lihu, 1 l vody, 1 kg cukru, šťávu z jednoho citronu. Ovoce nasbírejte a vytřiďte ošklivé plody, omyjte, usušte a vložte do mrazničky na jeden den. Druhý den plody zalijte horkou vodou nebo je krátce blanšírujte. Následně vložte do velké nádoby s citrónovou šťávou, cukrem, polovinou množství vody a polovinou lihu. Nechte stát na tmavém místě tři týdny. Potom ovoce přeceďte a znovu zalijte zbylým alkoholem a vodou a nechte stát tři týdny. Po uplynutí doby obě tekutiny slijte dohromady a můžete používat.

Zdroj: https://www.organicfacts.net/health-benefits/fruit/rowan-berries.html
.

Doporučené články