„Čepovat pivo tak, jak mě učil mladík z pivovaru, budu za měsíc na mizině,“ nechápe výčepní František

Jako dlouholetý hospodský, který celý život stojí v hospodě za pípou, jsem byl svědkem mnoha změn v trendech čepování piva. Vzpomínám si, jak dřív bylo zvykem čepovat pivo na třikrát s pořádnou čepicí pěny. Teď se zase objevují preference pro vysokou, mokrou pěnu a pivo natočené na jeden zátah. V naší hospodě platí, že host dostane pivo čepované přesně podle svého přání. Jestli chce klasickou hladinku, pivo na třikrát, nebo šnyt či mlíko, dostane, na co má chuť. Jak se u nás říká, „náš zákazník, náš pán“. Nemám nic proti vývoji, novým trendům, dokážu se vše naučit, nic těžkého to pro člověka od fochu není. Nicméně mě stále více rozčilují školení od pivovarů.

Doporučený článek:  Nedejte podzimní únavě šanci! Sezonní potraviny nakopnou organismus a udrží dobrou náladu

Tito lidé, kteří nás mají učit správné technice čepování, mi přijdou, jako by v hospodě nikdy nepracovali. Je až neuvěřitelné, kolik piva se při těchto školeních vyplýtvalo. Na začátku otočí kohoutem pípy, trochu pěny a piva si odtočí a potom teprve přikládají půllitr. Když to nevychytají a nezavřou kohout včas, spoustu piva přeteče. Ale to není vše. Pokud „na první dobrou“ nevychytají správnou míru, nechají pivo schválně přetékat, dokud ve sklenici není jeho správné množství. Při pohledu na to se mi ruce svírají v pěst. Za prvé je to nehorázné plýtvání pivem a za druhé, tyhle jejich techniky nemůžou dávat ekonomický smysl.

Doporučený článek:  Detoxikační diety nemusí vždy prospět. Toto jsou nejčastější mýty

Kdybych točil pivo přesně podle metod, které nám ukazují na školeních, polovina sudu by skončila v kanále. V hospodském prostředí je důležitá efektivita a zručnost, a takové plýtvání je pro mě nepřijatelné. Je důležité najít správnou rovnováhu mezi kvalitou a efektivitou čepování. Když jsem toto namítal, jejich odpověď mě pobavila. Prý mám tyhle ztráty započítat do kalkulace piva. Jinými slovy, to co podle jejich metody vybryndám mám naúčtovat hostovi. Takže to abych každý půllitr zdražil o 10 Kč. No a nebo si povinně vytrpím dané školení a jen co za lidmi z pivovaru zabouchnu dveře, začnu myslet na to, že je důležitá i ekonomika provozu. A pivo budu točit bez toho, abych ho půlku vylil.

Zdroj: Autorský text, emailový příspěvek
.

Doporučené články