Ořešáky jsou oblíbenými stromy v zahradách a sadech. Nedarují nám pouze ovoce, ale díky ořechovým listům můžeme připravit zdravé nálevy nebo je přidávat do uzenin. Díky svému velkému rozvětvení poskytují v létě i tolik vítaný stín. Zjistěte, jak zasadit vlašské ořechy a jak o ně správně pečovat.
Kdy sázet ořechy a jak se o ně starat
Jsou dvě možnosti, kdy zasadit vlašský ořech. První je podzim, nejlépe v polovině října, kdy ale nesmíme zapomenout sazenici na zimu zakrýt. Druhým obdobím je brzy na jaře, jakmile půda rozmrzne. Konkrétní měsíc není, záleží na podmínkách. V této době je potřeba pravidelně zavlažovat sazenici.
Ořešáky mají rozsáhlý kořenový systém a stromy se doporučuje sázet samostatně. Kořeny mohou sahat až do hloubky 2,5 metru, takže je vhodné vybírat místa s nízkou hladinou spodní vody. Nejlépe se vyvíjí na nepříliš strmých svazích. Půda by měla být úrodná a humózní. Rostlina nemá zvláštní nároky na pH půdy (6,7–7,2). V jiném prostředí dokáže také růst, ale je pak náchylnější na různé choroby. Stromy je potřeba chránit před větrem a zároveň jim zajistit dostatek světla.
Jak jej zasadit?
Po vybrání data a pozice můžete začít s výsadbou v následujících krocích:
- vyrytí, nakypření půdy v místě výsadby a odstranění plevele,
- vykopání jámy s hloubkou 50–70 cm,
- přidat pár hrstí kompostu pro výživu sazenice vlašského ořechu,
- vyjmout sazenici z nádoby a umístit do jámy,
- posypat trochou zeminy, vydatně zalít a zasypat zbytkem substrátu.
Výsadba z ovoce? Semínka by měla vypadat zdravě, bez žádných známek skvrn nebo plísní. Před zasazením do půdy je potřeba ji odvodnit, jinak hrozí uhynutí ořechů. Plody by měly být zakopány v hloubce asi 10 cm a zachovejte stejné podmínky jako výše zmíněné. Pro zvýšení šance na úspěch zasaďte alespoň pár semínek. Některé totiž nemusí vyklíčit.
Získali jste více sazenic? Tak je nutné je přesadit, aby si nebraly navzájem živiny z půdy. Nejlépe dokud jsou stromy mladé. Po 6–7 letech už je horší aklimatizace.
Zdroj: https://www.masterclass.com/articles/walnut-tree